Továbbra is folyamatban vannak a nyomozások az ellenzéki pártok gazdálkodását érintő büntetőügyekben. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számvitel rendjének megsértése miatt indított eljárást a Gyurcsány-párt ügyében, mivel az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénzügyi szabálytalanságokra bukkant. A Momentum esetében jóval súlyosabb cselekménnyel összefüggésben zajlik a NAV-eljárás: Fekete-Győr Andrásék ötszázmillió forintos költségvetési csalás miatt kerültek az érdeklődés középpontjába. Gyanúsítások egyelőre nem történtek.
A Momentum, illetve a Demokratikus Koalíció (DK) ügyében elrendelt NAV-nyomozás folyamatban van még – ez olvasható ki a Fővárosi Főügyészség portálunknak írt válaszából. Az ügyek felderítési szakban vannak, azaz gyanúsítotti kihallgatás egyik esetben sem történt.
Ismert: 2019 őszén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságának vizsgálati osztálya a Momentum Múzeum körúti székhelyén tartott kutatást és adathordozókat foglalt le. Később kiderült: a NAV a párt kampánytámogatása ügyében ötszázmillió forintos költségvetési csalás miatt folytat nyomozást. A Momentum politikai támadásként értelmezte ezt, és azzal kürtölte tele a nemzetközi kommunikációs platformot, hogy a Fidesz akarja ellehetetleníteni őket azért, mert sikeresen szerepeltek a helyhatósági választáson. Az igazság ugyanakkor az, hogy az Állami Számvevőszék a 2018. évi országgyűlési választás kampánypénzeinek ellenőrzése során megállapította, hogy a Momentum Mozgalom mintegy ötszázmillió forint költségvetési támogatás törvényes felhasználását nem igazolta, ezért az ÁSZ 2019 januárjában, bőven az önkormányzati választások előtt, a törvényi kötelezettségének eleget téve feljelentést tett. Azóta Cseh Katalin céges ügyei miatt is indult egy NAV-eljárás, gyanúsítás egyelőre abban az ügyben sem történt még, igaz, csak pár hónapja kezdődött a vizsgálódás.
Ugyancsak pártjuk gazdálkodása miatt, számvitel rendjének megsértése gyanújával rendeltek el nyomozást Gyurcsányék ügyében, szintén az ÁSZ jelzése alapján (de Tényi István is feljelentést tett). Szerintük a DK nem igazolta a 2017–2018. évi gazdálkodásáról közzétett adatok valódiságát, pénzügyi kimutatásai nem mutatnak megbízható és valós képet a párt bevételeiről és kiadásairól, a valótlan pénzügyi kimutatások közzétételével pedig a párt a saját tagságát is megtévesztette. A Demokratikus Koalíció 2017-ben 132 millió, 2018-ban pedig összesen 367,7 millió forint központi költségvetési támogatásban részesült.
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS