A WHO szombaton felszólította Kínát, hogy hozzanak nyilvánosságra minden információt a Covid-19 világjárvány eredetével kapcsolatban, miután az új eredményeket röviden megosztották a kórokozók nyomon követésére használt nemzetközi adatbázisban.
A SARS-CoV-2 vírus új szekvenciáit, valamint a kínai Vuhanban (Kína) 2020-ban egy élőállat-piacon vett mintákon alapuló további genomikai adatokat kínai tudósok az év elején rövid időre feltöltötték a GISAID adatbázisba, lehetővé téve, hogy más országok kutatói is megtekinthessék azokat – idézte a WHO új kórokozók eredetével foglalkozó tudományos tanácsadó csoportjának (SAGO) közleményét a Portfolio. A szekvenciák arra utaltak, hogy a piacon mosómedvék is jelen voltak, és a koronavírussal is megfertőződhettek. A WHO tisztviselői szerint ezek az információk új nyomot jelentenek a Covid-19 eredetének vizsgálatában, és azonnal meg kellett volna osztani őket.
Ezek az adatok nem adnak végleges választ arra a kérdésre, hogyan kezdődött a világjárvány, de minden egyes adat fontos ahhoz, hogy közelebb kerüljünk a válaszhoz. Ezeket az adatokat már három évvel ezelőtt meg lehetett volna – és meg is kellett volna – osztani. Felszólítjuk Kínát, hogy legyen átlátható az adatok megosztásában, és végezze el a szükséges vizsgálatokat és ossza meg az eredményeket
– mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója pénteken.
Forrás: Portfolio; Fotó: MTI/Ruprech Judit
Facebook
Twitter
YouTube
RSS