Szlovákia és Magyarország kapcsolata a történelem során sosem volt ennyire jó, mint most – jelentette ki szerdán Robert Fico szlovák miniszterelnök Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésének szünetében, a múlt héten kezdődött szlovák uniós elnökség prioritásairól tartott vitát követő sajtótájékoztatóján.
A Visegrádi Négyek is foglalkozhat a kvótareferendum kérdésével
Kijelentette, nem zárható ki, hogy a visegrádi négyek között is szóba kerül a magyarországi kvótareferendum kérdése. Minden államnak lehetősége és joga van népszavazást tartani az uniót érintő, legkülönbözőbb kérdésekben – tette hozzá.
Robert Fico ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az uniós tagságról szóló újabb népszavazások kiírására lehet számítani a tagországokban, ha az unió nem talál megnyugtató válaszokat az Európát érő kihívásokra az elkövetkezendő hónapokban. Szerinte Pozsonynak kell elsőként szembenéznie az unió felbomlásának veszélyével.
Nyílt kommunikáció
Elmondta, hogy a szeptember 16-án esedékes uniós csúcson az Európai Unió “állapotfelmérését” szeretné elvégezni, különös tekintettel az unió nyitottságát nélkülöző kommunikációjára, amely véleménye szerint “súlyos hiba” – fogalmazott a miniszterelnök.
Az uniós csúcs másik fontos témájaként említette az uniót érintő biztonsági kockázatok megtárgyalását. Kijelentette, meglehetősen nagy a terrorizmustól való félelem a tagországok polgárainak körében, s erre ugyancsak megnyugtató válaszokat kell adni és hatékony intézkedéseket kell hozni a súlyos bizalomvesztés elkerülése érdekében.
Fico hangsúlyozta, hogy a szlovák uniós elnökség ideje alatt konkrét válaszokat kíván találni az EU-t érintő aktuális politikai és társadalmi kérdésekre is.
Nem elég, ha csak annyit mondunk a nyilvánosságnak, hogy növekedést szeretnénk
– fogalmazott.
Schulz visszakozott kvótakérdésben
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a sajtótájékoztatón kijelentette, ha a menekültek tagországok közötti, kötelező kvóták szerinti elosztásának mechanizmusa nem működik, akkor önkéntes alapon kell megszervezni ezt az elosztást.
Az uniós tagságot elutasító brit népszavazással kapcsolatban úgy vélekedett, nem helyes az uniós szerződések felülvizsgálata és azok módosítása. Az uniónak most leginkább a Lisszaboni szerződésben rejlő lehetőségeket kellene kihasználnia – mondta a parlamenti elnök.
Forrás: MTI
Fotó: madari.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS