Egyetlen külföldi egyetem, így a “Soros-egyetem” sem vonhatja ki magát a magyar jogszabályok alól, nem állhatnak a törvények fölött – jelentette ki Németh Szilárd, a Fidesz frakcióvezető-helyettese szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Az LMP szerint a CEU elűzése szégyenteljes oktatástörténeti mérföldkő lenne, míg az Együtt a kormány “idegengyűlölő”, “Soros Györgyöt ördögnek beállító” kampányaként emlegeti a törvénymosdósítást.
A képviselő azt mondta, meglepődött, hogy “ekkora perpatvar” lett a Közép-európai Egyetemmel (CEU), a “Soros-egyetemmel” kapcsolatban. Kifejtette: az Oktatási Hivatal a Magyarországon működő külföldi egyetemeket vizsgálva jutott arra a megállapításra, hogy több ilyen intézmény is szabálytalanul működik. A szabálytalanságokban közös, hogy az érintett egyetemek az anyaországban nem folytatnak semmilyen oktatási-képzési tevékenységet – tette hozzá, a csalás kategóriájába sorolva ezt a helyzetet. Minden ilyen típusú oktatási vállalkozásoknak, felsőoktatási intézménynek be kell tartania a magyar jogszabályokat – jelentette ki Németh Szilárd. A politikus a felsőoktatási törvény javasolt módosítását idézve elmondta: a tervek szerint az Európai Unión kívül alapított egyetemek csak akkor működhetnek Magyarországon, ha az adott ország és Magyarország nemzetközi egyezményt köt erről. Ez szerinte nem egy teljesíthetetlen feltétel, csak akarat kérdése. Németh Szilárd a politikusi reakciókat is érdekesnek nevezte az ügyben, mert szerinte aki azonnal “Soros-problémát lát a kérdésben”, az egyértelművé tette, hogy Soros György érdekeit szolgálja a magyar parlamentben.
Leplezetlen putyini tempó megy
Az LMP “szégyenteljes oktatás- és kultúrtörténeti mérföldkőnek” tartaná, ha “elűznék” a Közép-európai Egyetemet (CEU) Magyarországról. Komlósi Csaba, a párt országos elnökségi tagja az MTI-nek szerdán küldött közleményében azt írta: a felsőoktatási törvény javasolt módosítása nagyon komoly károkat okozhat az intézménynek, “egyértelműen az ellehetetlenítése irányába mutat“. Szerinte az indítványt beterjesztő Emberi Erőforrások Minisztériuma megtalálta azokat a “jogi csűrés-csavarásokat”, amelyekkel felléphet az egyetem ellen. Az LMP botrányosnak tartja, hogy oktatási intézmények is politikai támadás áldozatai lehetnek Magyarországon. Ez olyan “leplezetlen putyini tempó”, amely ellen az LMP a leghatározottabban tiltakozik – közölte Komlósi Csaba.
Ne rángassa dróton a felsőoktatást a kormány
Az Együtt szerint a kormány “idegengyűlölő”, “Soros Györgyöt ördögnek beállító” kampánya részeként próbálja ellehetetleníteni a Közép-Európai Egyetemet (CEU) – mondta Szabó Szabolcs, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szerdai sajtótájékoztatóján. A politikus ezért arra szólította fel a kormányt, hogy “vegye le a kezét” a magyar felsőoktatásról, és tartsa tiszteletben a felsőoktatás autonómiáját. Szabó Szabolcs az Együtt nevében azt javasolta a rektori konferenciának és a magyar felsőoktatásban dolgozó oktatóknak, kutatóknak és az ott tanuló diákoknak, hogy fejezzék ki szolidaritásukat a CEU-val, és mutassák meg, hogy nem lehet a magyar felsőoktatást “dróton rángatni”. Hangsúlyozta: a CEU teljesen jogszerűen, a magyar jogszabályoknak megfelelően működik, integráns része a magyar felsőoktatásnak, és nemzetközi rangsorokban az egyik legjobb magyar egyetemként szokták minősíteni. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság határozata szerint a CEU 2017 végéig érvényes akkreditációval rendelkezik, valamint az egyetemen indított összes MA szak és doktori iskola is akkreditált.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma keddi közleményében jelezte, hogy több külföldi felsőoktatási intézmény magyarországi működésével összefüggésben tárt fel szabálytalanságot és törvénytelenséget az Oktatási Hivatal. Közölték: szigorítják a törvényeket, és unión kívüli egyetem csak nemzetközi egyezmény alapján folytathat majd képzést. Palkovics László oktatási államtitkár szerdai sajtótájékoztatóján a felsőoktatási törvény javasolt módosításáról azt mondta, a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezne. Az államtitkár nemmel felelt arra a kérdésre, hogy a CEU ellehetetlenítése-e a kormány célja, és jelezte: szerda este ülnek le tárgyalni az egyetem rektorával.
Forrás: MTI; Fotó: CEU/Daniel Vegel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS