Ismét Kövér Lászlót javasolja az Országgyűlés elnökének a Fidesz és a KDNP – jelentette be Rogán Antal a két frakció hétfői alakuló ülése után Budapesten. A frakciószövetség ülést is vezető alelnöknek Lezsák Sándort és Jakab Istvánt javasolja, míg a törvényhozási bizottság elnökének és egyben a parlament törvényhozásért felelős alelnökének Gulyás Gergelyt jelöli.
A frakcióvezető közölte azt is, a pártszövetség május 10-ét javasolja a kormányfő megválasztásának időpontjául. Hozzátette, ezen a napon délután a Parlament épülete előtt rendezvényt tart a Fidesz.
Az elmúlt 24 év hagyományát megszakítva idén nem terjeszt kormányprogramot a parlament elé a köztársasági elnök által felkért miniszterelnök-jelölt, Orbán Viktor – ez derült ki Rogán Antal hétfői sajtótájékoztatóján.
Módosulhat az országgyűlési törvény
Rogán közölte: módosítani javasolja az országgyűlési törvényt a Fidesz, hogy a képviselők csak képviselői díjat vehessenek fel a jövőben. Kifejtette: erre azért van szükség, mert az országgyűlési törvény jelenleg pontatlan és például mindazon polgármesterek vagy önkormányzati képviselők, akik parlamenti tisztséget viselnek, önkormányzati mandátumuk lejártáig továbbra is két díjazást vehetnének fel. Ezt nem tartják elfogadhatónak – rögzítette. Jelezte: arról is döntöttek, hogy minden polgármesteri, vagy közgyűlési tisztséget betöltő képviselőjüknek javasolják, hogy ha országgyűlési képviselői tiszteletdíjra jogosultak, akkor az önkormányzati juttatásukról május 6-tól mondjanak le.
Megjegyezte: ha kormányzati tisztséget is betölt az érintett, akkor az ezzel járó juttatást felvehetné a jövőben. A frakcióvezető azt mondta, ha lehet akkor már a keddi alakuló ülésen szeretnék felállítani a parlament bizottsági struktúráját, hogy az Országgyűlés minél hamarabb el tudja kezdeni az érdemi munkát.
Bizottsági elnökök és miniszterek
Továbbra is Rogán Antal vezeti a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportját, és nem lesz változás a kisebbik kormánypárt frakciójának élén sem, azt Harrach Péter eddigi frakcióvezető irányítja majd – hangzott el az alakuló ülés utáni sajtótájékoztatón.
Rogán hangsúlyozta, hogy a Fidesz által a parlamenti bizottságok élére javasolt személyekben egy hónapon belül is lehet változás, hiszen ha valaki államtitkári vagy minisztériumi posztot kap közülük, akkor le kel mondaniuk a parlamenti posztjukról. A Fidesz a jelen felállás szerint a gazdasági bizottság élére a frakcióvezetőt, a mezőgazdasági testület élére Győrffy Balázst, majd azt követően Font Sándort jelöli. A honvédelmi és rendészeti bizottságot Kósa Lajos vezetheti. A hvg.hu kérdésére, hogy ez is változhat-e a kormányalakítással, Rogán azt mondta, hogy “bárhol lehet változás”. A népjóléti bizottságot Zombor Gábor volt kecskeméti polgármester kapta – igaz, sajtóértesülések szerint ő lehet az egészségügyi államtitkár az új kormányban. A külügyi bizottságot Balla Mihály, a nemzeti összetartozás bizottságát Potápi Árpád, az EU-s ügyeket pedig Hörcsik Richárd viheti majd. A Fidesz nem akarja megvétózni a volt skinheadvezér, Sneider Tamás parlamenti alelnöki posztját, fontolják meg az ellenzéki pártok, hogy kit jelölnek – mondta Rogán.
Hétfő reggel döntött arról a Fidesz-KDNP frakciószövetség, hogy házelnöknek Kövér Lászlót, alelnöknek Lezsák Sándort, Jakab Istvánt és Latorcai Jánost jelöli. Továbbá Gulyás Gergely lesz a törvényalkotási bizottság elnöke, és egyben a jogalkotási alelnöke a háznak. Harrach Péter bejelentette: Semjén Zsolt viszi tovább a kormányban a nemzetpolitikai kérdéseket, az igazságügyi bizottság élére Rubovszky Györgyöt, a mentelmi bizottság elnökének pedig Vejkey Imrét javasolja – írja a HVG.hu.
Hétfő délelőtt Áder János felkérte Orbán Viktort az új kormány megalakítására.
Még nincs új kormánynévsor és csak júniusra lesz – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz-frakció alakulóüléséről távozóban. Eszerint bár a keddi alakuló országgyűlési ülésen a képviselőknek lehetőségük lenne arra, mégsem választják meg Orbán Viktort újra miniszterelnöknek. Várhatóan csak az EP-választásokat követően teszik ezt meg, és ezután következhet a kormánytagok megnevezése, meghallgatása és eskütétele. z új kormány egyébként hivatalosan a miniszterek eskütételével alakul meg. A vonatozó szabályok szerint addig a jelenlegi ügyvezető kormányként marad a helyén. – írja a VS.hu
MTI / MNO / HVG / VS.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS