A múzeumnegyed kérdéséről hétfő este tartott fórumon Zoboki Gábor építész elmondta, a Várba tervezi az eredetileg a Pecsa helyére épülő múzeumot. A Magyar Nemzeti Galéria által kiírt tervpályázaton két magyar építész mellett 7 külföldi iroda is indult.
Zoboki terve elsőre furcsának tűnhet, azonban van alapja az elképzelésének, és erre az építész személye mellett több jel is utal. A Városliget beépítése minden esetben óriási tiltakozáshullámot indít a civilek körében, ám az utóbbi időben több politikus is csatlakozott az elképzeléshez, miszerint a Nemzeti Galériának a Várban a helye, így például L. Simon László is. Az MNG Ligetbe történő áthelyezése egyébként Baán László, a Szépművészet Múzeum igazgatóknak ötlete. Az Index tudni véli, hogy a Müpa tervező Zoboki Gábor egyébként igen jó viszonyt ápol a miniszterelnökkel, amelyre bizonyíték lehet a 2005-ben ,átadott kulturális intézmény épülete is.
Hogy mi zajlik a háttérben, arról keveset tudhatunk, de az biztos, hogy nem építészeti kérdésekről megy a vita. Erre maga Baán László is utalt a Veiszer Alinda vezette kultúrpolitikai fórumon a Katona József színházban, amikor egy kérdésre feszülten azt válaszolta: “tudja, mi zajlik a háttérben, de azért van politikailag is magas pozícióban, hogy ilyesmiket ne tárja a nyilvánosság elé.”
Szintén a Liget mellett kardoskodik a ligetbudapest.org blog, amely jól értesült anonim szerző(k) műve.
A Zoboki-Baán párharcban egyelőre talán mégis erősebb lehet a Szépművészeti igazgatójának elképzelése, erre utal, hogy Baán a kormánytól miniszteri biztosi címet kapott, a beruházást ráadásul kiemeltté minősítették, és az idei évre már elfogadtak számukra 15,8 milliárd forintot is.
Kedden hirdették ki a Liget-projekt pályázatának végeredményét, amelyen a nemzetközi zsűri a Nemzeti Galéria épületterveiről döntött. A zsűri két épületet is első díjra javasolt: a Pritzker-díjas SANAA és a szintén Pritzker-díjas Snøhetta épületét is jónak tartják a Ligetben, a Pecsa helyén. A két terv láttán rögtön világos, hogy mi volt a zsűri vezérelve: a parkkal kapcsolatot ápoló, a zöld felé nyitott épületet szerettek volna, amely elmossa a kint és a bent közti különbséget.
Zoboki tervében ugyanakkor nem a turistákat akarja egy koncepcióhoz idomítani, hanem az ő útvonalukat követve építene fel múzeumnegyedet. A turisták pedig a Várból indulnak, végighaladnak az Andrássy úton, így jutnak el a Hősök terére. Zoboki ezen a vonalon szórná el a kulturális építményeket, amelyekből az egyik, a Magyar Nemzeti Galéria maradna a Várban. Az építész elismeri, hogy az MNG jelenlegi helye nem alkalmas múzeum számára. Tele van lehetetlen lépcsőkkel, a tér nem klimatizálható, tetőbevilágító nyilván nem építhető be, és akkor még ott van az egykori Munkásmozgalmi Múzeum vörösmárvány mauzóleuma is. A terv a jelenleg szakadékként funkcionáló területre helyezi az épületet, a Szent György tér nyugati oldalára. Oda, ahol ma semmi nincs, csak egy nagy űr, amiről külföldi ismerőse megkérdi, hogy ez mi, ön pedig nem tud válaszolni. Ide épületet emelni nem teret vesz el a várostól, hanem egy értelmetlen lyukat tölt meg funkcióval.
Forrás: Index/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS