Úgy fest, hiába a kapcsolatok, hiába a több évtizedes munkaviszony, hiába a remekül összeválogatott szövetség támogatása, Gyárfás Tamás úszóelnök ideje lejár. Keddi közleményében az államtitkárság is a változás mellett érvelt, hiszen a mostani „anarchia” nem csupán a 2017-es úszó-világbajnokságot, de ’24-es olimpiai álmainkat is veszélyezteti.
„Olyan jó lenne, ha magadtól tennéd” – ha akarjuk, így is lefordítható az az államtitkársági közlemény, amely az egyre dagadó úszóbotrány újabb, talán legfontosabb fejezeteként is értékelhető. A mondatot természetesen Gyárfás Tamásnak címezték – ha jól értelmezzük a szöveget –, aki régi motorosként, dörzsölt üzletemberként, a „baloldal miniszterelnökeként” (hogy egy szürreálisnak tetsző jelzőjét említsük) sem a nehéz felfogásáról volt ismert.
Ha arra számított, hogy ezt az ügyet – mint mondjuk nem is olyan régen a rémes Kiss László-botrányt – is simán túléli, leporolja magáról, akkor nagyot tévedett. Talán úgy jár, mint régi kollégája, Aczél Endre, aki végül éppen a nemi erőszak ügybe (vagyis annak gusztustalan elkenegetésébe) bukott bele.
Az egy hét lejárt. Általában eddig “pörög” Magyarországon egy botrány, ennyi kell ahhoz, hogy a lapok és az olvasók feladják, és új csámcsogni valót keressenek. A Gyárfás-ügy viszont nem halt el. S ha eddig minden támadás lepergett az úszóelnökről, a következő közlemény biztosan elgondolkodtatja.
„… Magyarország 2017-ben vizes világbajnokságot rendez, ami a valaha volt legnagyobb sporteseménye lesz Magyarországnak. Egyfelől egy ország szeretné együtt ünnepelni hazai helyszíneken a magyar úszók sikereit, másfelől pedig hatalmas nemzetközi elismerést hozhat, és újabb lehetőségeket nyithat meg a sikeres magyar rendezésű világbajnokság, hiszen többek között a 2024. évi olimpiai játékok helyszínéről szeptemberben döntenek majd Limában. Ezt a célt nem veszélyeztetheti egy esetlegesen a sportágban megjelenő anarchia” – kezdődik az államtitkárság közleménye, majd így folytatódik:
„A legkiválóbb úszóink olyan problémákat neveztek meg, amelyek a mindennapi felkészülésüket befolyásolják, érdekeiket sértik. Kötelességünk ezek mielőbbi megoldása, hogy a sportolók ne érezzék magukat bizonytalanságban és ismételten a munkájukra tudjanak összpontosítani… Világklasszis sportolóink által kiadott nyilatkozat szerint ők azonnali változást akarnak és az úszószövetségnek erre reagálnia szükséges, mert az eddig tett lépések már nem elégségesek.”
És a lényeg: „Az úszótársadalomnak, a sportvezetésnek kell összefognia és demokratikus úton, a közgyűlésen és az elnökségen keresztül kell megteremtenie az igényelt változásokat, az új irányokat. Az úszószövetség belügyeibe, tisztségviselőinek választásába nem avatkozhat bele az állam és a sportért felelős államtitkárság, de a jelen helyzet mihamarabbi megoldását sürgeti és elősegíti.”
Lefordítva: Gyárfás Tamást nem fogják erőszakkal eltávolítani, hiszen nem diktatúrában élünk, viszont a helyzetet (már) a kormány is tarthatatlannak látja. Meg kell teremteni az új irányokat, változásokat. A sorok mögé nézve (ha jól értelmezzük): el kellene búcsúzni a Gyárfás-féle társaságtól. Az úszóelnök kapcsolatrendszerét, érdemeit (legalábbis annak kimazsolázott részét) tekintve megadják a lehetőséget az önkéntes, szép távozásra. (Ez az a nagyvonalúság, ami az úszóelnököt sohasem jellemezte). A Blikk szerint Gyárfás továbbra is irányíthatná a 2017-es világbajnokság szervezését, és ez a legvalószínűbb verzió. Ha lemond, lemondatják Gyárfást, bukott emberként még sem kezelik. És persze az sem elképzelhetetlen, hogy ezt is megússza. Kicserélnek majd egy-két embert, és újra elmondatjuk: tovább, tovább, nincs itt semmi látnivaló. Most már nem erre fogadnánk.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS