Fischer Ivánt, a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) és a berlini Konzerthaus zeneigazgatóját kérte fel a német kormány, hogy november 9-én, a berlini fal leomlásának 25. évfordulója alkalmából tervezze meg és vezényelje le az ünnepélyes megemlékezést a berlini Konzerthaus nagytermében – közölte hétfőn a fesztiválzenekar.
Az ünnepélyes megemlékezésen részt vesz Angela Merkel kancellár és Joachim Gauck államfő. A meghívottak között jelen lesz Mihail Gorbacsov, az egykori Szovjetunió elnöke és Németh Miklós volt magyar miniszterelnök is – áll a közleményben, amely szerint Fischer Iván egyelőre nem árult el részleteket a tervekről. Kiemelték, hogy a BFZ 1989. augusztus 18-án adott koncertje történelmi jelentőségűvé vált. Azokban a napokban ,,nagyon nagy izgalom volt Budapesten, mert itt volt az a több száz NDK-s menekült, akik előbb megszállták a követségeket, utána pedig befogadta őket a Máltai Szeretetszolgálat, és nem lehetett tudni, hogy mi lesz velük” – idézte fel Fischer Iván.
A BFZ zeneigazgatója négyszáz NDK-s menekültet hívott meg Beethoven-koncertjükre a Kongresszusi Központba. A hangverseny után a világhírű karmestert egy 15 fős nyugatnémet diplomataküldöttség látogatta meg öltözőjében, ahol egyrészt elismerésüket fejezték ki a zeneigazgató és a zenekar gesztusa iránt, másrészt elmesélték, hogy a koncert szünetében informálhatták a menekülteket a másnapra tervezett Páneurópai Piknikről – áll a BFZ közleményében.
Berlinben november 9-ére egész napos ünnepségsorozatot terveznek. Délelőtt Angela Merkel nyitja meg a berlini fal történetével és emlékezetével foglalkozó emlékhely és dokumentációs központ (Gedenkstätte Berliner Mauer) új állandó kiállítását. A hivatalos évfordulós megemlékezés délután a Konzerthausban folytatódik, a Fischer Iván közreműködésével megvalósuló eseményen Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke mond ünnepi beszédet.
A Brandenburgi kapunál este népünnepélyt tartanak Bátorság a szabadsághoz címmel, a szabadtéri koncerten fellép többek között Peter Gabriel és Paul Kalkbrenner. Az ünnepség csúcspontja a Fényhatár (Lichtgrenze) nevű esemény, annak a 8 ezer fehér, világító léggömbnek a feleresztése lesz, amelyet az egykori fal nagyjából 12 kilométeres – a világhírű Checkpoint Charlie-tól egészen a leghosszabb megmaradt falszakaszig, az East Side Gallery-ig tartó – belvárosi szakaszánál helyeznek el.
A berlini fal leomlásának közvetlen előzménye az volt, hogy Günter Schabowski, az egykori keletnémet állampárt, az NSZEP politikai bizottságának tájékoztatáspolitikáért felelős titkára 1989. november 9-én Berlinben tartott nemzetközi sajtóértekezletén bejelentette, hogy a keletnémet vezetés utazási és kivándorlási könnyítésekről határozott, majd egy olasz újságírónak a rendelkezés életbe lépésének idejét firtató kérdésére válaszolva közölte, hogy az új szabályok haladéktalanul életbe lépnek.
A bejelentés után kelet-berliniek tízezrei özönlöttek a határátkelőkhöz, hogy átjussanak Nyugat-Berlinbe. Az NDK-s határőrök tanácstalanok voltak, mert semmilyen utasítást nem kaptak, végül aztán nem sokkal éjfél előtt a tömeg nyomására a Bornholmer Strassén megnyílt az első átkelő, amely végérvényesen elvezetett a berlini fal leomlásához, egy évvel később pedig a német újraegyesülés megvalósulásához.
Forrás: MTI
Fotó: Origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS