Irán szabadon engedte a tavaly júniusban bebörtönzött Roland Marchal francia kutatót cserébe azért – Teherán állítása szerint –, hogy Franciaország kiadta neki az eddig őrizetben tartott Dzsalal Rohollanedzsad iráni mérnököt, akit az Egyesült Államok az Irán elleni szankciók megsértésével vádol – jelentette szombaton az AFP hírügynökség.
Párizs szombat reggel bejelentette egy rövid közleményben, hogy Marchalt szabadon engedték, és még aznap várják hazaérkezését. Emmanuel Macron francia elnök egyúttal ismét felszólította Iránt, hogy azonnal engedje szabadon Fariba Adelhah kutatót is, aki francia-iráni kettős állampolgár, és Marchallal egy időben börtönözték be. Marchal Fekete-Afrikára, Adelhah pedig a síizmusra szakosodott antropológus, és kollégák a Párizsi Politikai Tanulmányok Intézetében. Marchal azért utazott Iránba tavaly nyáron, hogy meglátogassa kollégáját.
Irán pénteken jelentette be, hogy a perzsa újév alkalmából szabadon engedte Marchalt (neve említése nélkül), cserébe Rohollanedzsadért, valamint hogy az illetékes francia bíróság éppen előtte hagyta jóvá utóbbi kiadását az Egyesült Államoknak. Rohollanedzsadot tavaly februárban vették őrizetbe a francia hatóságok Washington kérésére, mert az Egyesült Államok vádja szerint tiltott technológiai eszközöket akart bevinni Iránba. A francia elnöki hivatal nem említette most, hogy ez egy csere lett volna. Mindkét kutatót Irán elleni összeesküvéssel vádolták meg tavaly, ami 2 és 5 év közötti börtönbüntetéssel sújtható; Adelhahot még rendszerellenes propagandával és Irán elleni kémkedéssel is – utóbbi halálbüntetéssel büntethető –, a kémkedés vádja alól azonban januárban felmentették. Adelhahot először március 3-án állították bíróság elé, de a tárgyalást rögtön el is napolták bizonytalan időre. A kutatónő ügyvédje szerint rossz egészségi állapotban van, amihez hozzájárult, hogy 49 napon át éhségsztrájkot folytatott. Az iráni jog nem ismeri el a kettős állampolgárságot, ezért Adelhah ügyével kapcsolatban Teherán nem hajlandó együttműködni Párizzsal. Marchalt gyakorlatilag végig magánzárkában tartották, ami nagyon megviselte őt szellemileg és fizikailag ügyvédje szerint. Szabadon engedéséről semmilyen részlet nem derült ki az AFP szerint.
Irán a perzsa új év alkalmából több olyan neves embert engedett ki a börtönből az új koronavírus-járvány miatt, akit politikai okból zárt be. Csütörtökön például hivatalosan “egészségügyi okból” kiengedtek egy 2018 óta börtönben tartott amerikai állampolgárt azzal a feltétellel, hogy nem hagyhatja el az országot, de kiengedték ideiglenesen az iráni-brit Nazanin Zaghari-Ratcliffe-et is, aki a Thomson Reuters Alapítvány alkalmazottja, és államellenes lázadás vádjával öt év börtönbüntetést tölt le.
Emberi jogi aktivisták rendszeresen azzal vádolják Teheránt, hogy külföldi állampolgárok őrizetbe vételével akarja alkupozícióját javítani a nagyhatalmakkal folytatott tárgyalásai során. Az iráni Forradalmi Gárda elitalakulat az elmúlt években több tucatnyi kettős állampolgárt tartóztatott le, nagyrészüket kémkedés vádjával.
Forrás: MTI; Fotó: EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS