Szombaton hatszázezer adag Sinopharm-, kedden négyszáznyolcvanezer adag Szputnyik, háromszázötvenötezer adag Pfizer–BioNTech- és tizenkilencezer AstraZeneca-vakcina érkezett Magyarországra; az oltóanyagokkal a regisztráltak első és második körös oltását folytatják – közölte a koronavirus.gov.hu kedden. A közlemény szerint a héten Moderna-, Janssen- és újabb AstraZeneca-, valamint Sinopharm-szállítmány is várható.
A magyar oltási stratégia legfőbb célja jelenleg, hogy minél többen minél előbb megkapják az első oltást. A magyar lakosság harminchét százaléka már kapott oltást, szemben a huszonegy százalékos uniós átlaggal, Magyarország így továbbra is második az uniós oltási ranglistán. Kiemelték, hogy az oltások pozitív hatása a javuló járványügyi adatokban is érzékelhető: a járvány harmadik hullámának leszálló ágában vagyunk. Eddig négy és félmillióan regisztráltak oltásra és a regisztráltak hetvenhárom százaléka már meg is kapta az oltást. Az oltási rend szerint most már bárkit olthatnak, az oltásra váró regisztráltak pedig interneten is tudnak időpontot foglalni a www.eeszt.gov.hu/hu/web/guest/covid-oltas-idopontfoglalas oldalon.
Kitértek arra is: Magyarország összesen huszonnégymillió adag oltóanyagot vár az uniós beszerzésből, amelynek eddig a tizenöt százaléka érkezett meg négy gyártótól (Pfizer–BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen). A legtöbb vakcinát – két és félmillió adagot – a Pfizer szállította. Eddig egy Janssen-szállítmány érkezett, és ezen a héten várható a második, de ezt a vakcinát egyelőre nem alkalmazzák, mert még hatósági vizsgálat alatt áll. Hangsúlyozták, hogy miután az uniós beszerzésből lassan és kevés vakcina érkezik, az oltások felgyorsításáért Magyarország hétmillió adag orosz és a kínai vakcinát is vásárolt; ennek a fele már meg is érkezett. A megrendelt kétmillió adag Szputnyik vakcinából már 1,8 millió adagot, a megrendelt ötmillió adag Sinopharm-vakcinából pedig már 1,7 millió adagot kapott meg Magyarország – írták.
Közölték azt is: a kormány a vakcinabeszerzések ügyében a nyilvánosság pártján áll. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban nyilvánosságra hozta a kínai és az orosz szerződéseket, és a kormány arra kérte az Európai Bizottságot, hogy ők is hozzák nyilvánosságra a Brüsszel által kötött vakcinaszerződéseket. A közlemény szerint a baloldal hazugságaival ellentétben nem áll több millió adag vakcina raktárakban, minden, az országba érkező vakcinát rövid időn belül kiszállítanak az oltópontokra és a háziorvosokhoz, az eddig Magyarországra érkezett oltóanyagok nagy részét pedig már felhasználták első és második oltásokra. Az a vakcina, amely már az országban van, de éppen még nincs beoltva, az vagy második körös oltásra biztonsági tartalék, vagy éppen kiszállítás alatt van, vagy hatósági vizsgálat alatt áll, és annak befejezésig nem engedélyezett az oltásra.
A honlapon közzétett táblázat szerint Magyarország 23 920 603 adag vakcinát vár az uniós beszerzésből: a Pfizertől 10 874 511, a Modernától 1 723 610, az AstraZenecától 6 513 460, a Janssentől 4 309 022, a CureVactól 500 ezer adagot. Ebből eddig 3 663 745 dózis érkezett meg négy gyártótól: a Pfizer–BioNTechtől 2 563 845, a Modernától 284 400, az AstraZenecától 786 700, a Janssentől 28 800 adag.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Rosta Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS