Folytatódtak a tüntetések szerdán Mianmarban, ahol immár az egymást követő ötödik nap tiltakoznak a katonai puccs ellen. Hírügynökségek megjegyzik: a tüntetők egyre kreatívabb módszerekhez folyamodnak, hogy kifejezzék ellenállásukat a diktatúrával szemben. Az ország legnagyobb városának számító Rangunban több, mint száz, Disney-hercegnőnek öltözött nő követelte az ország de facto vezetőjének számító Aung Szan Szú Kjí szabadon engedését. Beszámolók szerint a hetvenöt éves, Nobel-békedíjas nő házi őrizetben van, de a puccs óta nem lehetett nyilvánosan látni. Jelentések szerint Aung Szan Szú Kjí ellen vádat emeltek az ország export- és importtörvényének megsértése címén az otthonában talált walkie-talkie-k miatt.
Meg akarjuk mutatni, hogy fiatal nők is részt vesznek a tüntetéseken. Azt gondoltuk, hogy ezek a ruhák lennének a legnyilvánvalóbb módjai ennek
– mondta egy nő a Frontier Myanmar nevű honlap szerint. A közösségi médiában megjelent felvételek tanúsága szerint egy másik tiltakozáson félmeztelen testépítők követelték a hatalmat múlt hétfőn átvevő hadsereg diktatúrájának végét. Mjavadiban zöld köpenyt viselő egészségügyi dolgozók vonultak az utcákra. Twitteren beszámoló megfigyelők szerint a rendőrség számos helyszínen csatlakozott a tüntetésekhez, és felszólalt a junta ellen, például a keleti Loikau városában is. Egyesek olyan feliratú transzparenseket tartottak a kezükben, mint “a nép oldalán vagyunk”.
A dpa német hírügynökség azonban megjegyzi: egyre félőbb a szélesebb körű rendőrségi fellépés, miután kedden éles lőszerrel és gumilövedékkel lőttek tüntetőkre, valamint vízágyút és könnygázt is bevetettek a tiltakozókkal szembeni erőszakos fellépés során. Több tucat embert vettek őrizetbe, többen megsérültek. Beszámolók szerint a rendőrség által meglőtt egyik nő jelenleg is válságos állapotban van. A hatóságok este 8 órától hajnali 4 óráig tartó kijárási tilalmat vezettek be, a több mint ötfős gyülekezést pedig betiltották azokon a helyeken, ahol nagyobb megmozdulások voltak.
A délkelet-ázsiai országban a hadsereg február 1-jén, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette Aung Szan Szú Kjít, valamint több más magas rangú politikust. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a hadsereg azon panaszaira, amelyek szerint a tavaly novemberi választásokon súlyos csalások történtek.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Maung Lonlan
Facebook
Twitter
YouTube
RSS