Folytatódtak hétfőn az intenzív házkutatások London keleti városrészeiben a szombat éjjeli londoni merénylettel összefüggésben. A rendőrség közölte: tudják, hogy ki volt a három merénylő, de kilétüket akkor hozzák nyilvánosságra, ha ez “műveleti szempontból lehetségessé válik”. A nyomozás abból a feltételezésből indul ki, hogy a brit terrorfenyegetettség mögött nincs meghatározó külföldi hálózat, a veszély jórészt hazai eredetű.
Közben hétfő reggel megnevezték az első áldozatot, egy kanadai lány, Christine Archibald az egyike annak a hét személynek, akiket a terroristák meggyilkoltak.
A szombat éjjeli támadás 48 sérültjéből vasárnap este 36-an voltak kórházban, közülük 21-nek az állapota kritikus.
Lapinformációk szerint két ausztrál fiatal is az eltűntek között van nyilvántartva, azt még nem tudni, mi lett velük. Keresnek egy spanyol állampolgárt, a Londonban élő Ignacio Echeverriát is, aki egy parkban gördeszkázott a barátaival a támadás idején, amikor utoljára látták, akkor egy sebesült nőnek segített – a spanyol belügyminiszter szerint valószínűleg őt is kórházban ápolják jelenleg. Egy ugyancsak Londonban élő görög férfi is a sérültek között van, őt vesén szúrták és fejsérüléseket is szenvedett, de műtéttel stabilizálták az állapotát és nincs életveszélyben.
Cressida Dick, a Scotland Yard főparancsnoka hétfő reggel a BBC brit köztelevíziónak nyilatkozva elmondta: az újabb házkutatások során a rendőrségi egységek hatalmas mennyiségű vizsgálati anyagot gyűjtöttek össze, ezek mibenlétét azonban nem részletezte.
Kijelentette: továbbra is tizenkét ember van őrizetben. Őket előző nap, a kelet-londoni Barking és Newham városrészekben elvégzett házkutatások eredményeként vették őrizetbe.
A vizsgálat kiderítette azt is, hogy a gázolásos merénylethez használt Renault furgont az egyik támadó bérelte nem sokkal a terrorcselekmény előtt.
A Scotland Yard londoni főparancsnoka hétfő délelőtt arról beszélt: további erőforrásokra van szüksége a rendőrségnek a terror elleni küzdelemben. Felidézte, hogy a brit rendőrök 2013 óta 18 terrorakciót előztek meg. Dick viszont nem ért egyet azzal a javaslattal, miszerint valamennyi londoni rendőrt fel kellene fegyverezni:
“Nem hiszem, hogy egy ilyen válasz megfelelő lenne erre a fenyegetésre” – mondta a londoni rendőrség vezetője, aki szerint az emberek sem akarnak állig felfegyverzett rendőrök között élni.
Egy radikalizáció-ellenes program vezetője viszont élesen bírálta a kormányt, mert szerinte mindhárom idei nagy-britanniai merénylet megelőzhető lett volna, hogyha a hatóságok együttműködnek velük.
Az Active Change Foundation alapítója, az egykori Al-Káida-harcos Hanif Qadir azt mondta a BBC-nek, hogy mindhárom merénylet elkövetőit ismerték a hatóságok, és ha együttműködnek az alapítvánnyal, “egészen biztosan megelőzhetők lettek volna a támadások.” Qadir szerint a program támogatását azért szüntette meg a brit kormány, mert kockázatosnak ítélték, és negatív médianyilvánosságot vonzott volna.
Hétfő reggelre a rendőrség megnyitotta a London hidat és környékét kiszolgáló, rendkívül forgalmas London Bridge vasúti és metróállomást, és eltávolították a térséget lezáró kordonokat is, lehetővé téve a közúti közlekedés újraindulását.
MTI, index.hu; Fotó: independent.co.uk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS