Évekkel a tünetek megjelenése előtt képes kimutatni a rákbetegséget egy vérteszt, amit amerikai kutatók egy csoportja fejlesztett ki. A több évtizede zajló kutatási programban több, mint 120 ezer egészséges tesztalanytól vettek le vérplazmát, közülük az évek folyamán mintegy ezren lettek rákosak. A kutatók szerint a korai diagnózis a leghatékonyabb fegyver a gyilkos kórral szemben – írja a Qubit tudományos szaklap.
Az eredményekről a héten egy tanulmányban számoltak be a kutatók. Az egyik társszerző, Kun Zhang, a Kaliforniai Egyetem (San Diego) biomérnöke sajtónyilatkozatban azt mondta: „négy évvel azelőtt, hogy ezek az emberek besétálnak a kórházba, a vérükben már ott vannak a rákos megbetegedés jelei”. Ez a kutatás volt az első, amikor nem már rákbeteg, hanem látszólag teljesen egészséges embereket kezdtek tesztelni.
2007-ben összesen 123 115 egészséges tesztalanyt vontak be a kutatásba a kínai Tajcsou városában, és a résztvevők évente egészségügyi kontrollvizsgálatokon vettek részt. A hosszú évekig tartó kísérlet sikeréhez speciális raktárat építettek a vérmintáknak – itt tárolták a vizsgálat végéig összegyűlt, mintegy 1,6 millió mintát – olvasható a tanulmányban. A teszt a vérmintából izolálja a DNS-t, és a rákos megbetegedés jelenlétét legnagyobb eséllyel kimutató, 500 DNS-helyen (lókuszon) megméri a DNS-metiláció mértékét. Ezután egy algoritmus egyetlen pontszámmá összesíti az eredményeket; ez jelöli, mekkora valószínűséggel fejlődhet ki daganat az vizsgált személy szervezetében.
A kutatók 191, később rákos megbetegedéssel diagnosztizált alany vérmintáját, és kontrollcsoportként ugyanannyi egészséges egyén vérmintáját is letesztelték. Az eredmények alapján mintegy 90 százalékos pontossággal tudták négy évvel a tünetek megjelenése előtt megállapítani a megbetegedés valószínűségét, és az eredmények mindössze 5 százaléka bizonyult tévesnek.
Forrás: qubit.hu; Vezető kép: MTI (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS