Ibolya Tibor fővárosi főügyész szerint a vagyonkimentés szempontjából semmit sem jelent Orgován Béla tápiósági büntetett előéletű közmunkás Quaestoros vezetői kinevezése.
Március 11-én iktatták a feljelentést a Quaestorral kapcsolatban, még aznap házkutatásokat tartottak a rendőrök négy Quaestor-cégnél, összesen 800 GB adatot gyűjtöttek – mondta el Ibolya Tibor fővárosi főügyész, az ATV Egyenes beszéd című műsorában kedd este. Ennek az adatmennyiségnek a feldolgozásához sok idő kellett – jelentette ki azzal kapcsolatban, hogy a sajtó részéről az a vád érte az ügyészséget, hogy két hétig nem csináltak semmit.
A Quaestornál nem tulajdonosváltás, hanem vezetőváltás történt, és még aznap kihallgatták Orgován Bélát, akinek kinevezése érvénytelen jogügylet volt, ugyanis emberölés kísérlete miatt büntették, így öt évig nem tölthet be semmilyen tisztséget cégnél, és ez az öt év még nem telt le – jegyzete meg. A vagyonkimentés szempontjából semmit sem jelent, hogy a büntetett előéletű tápiósági közmunkást ügyvezető igazgatónak nevezték ki. Ráadásul ez óriási stratégiai hiba volt, mert az ügyészségnek újabb indoka lett az előzetes letartóztatás elrendelésére – mondta Ibolya az ATV-ben.
A megalapozott gyanú idő előtti közlése akár tönkre is vághat egy nyomozást. Akit potenciális gyanúsítottnak tart az ügyészség, azt nem hallgatja ki előtte tanúként – mondta el a főügyész azzal kapcsolatban, hogy miért nem hallgatták meg több mint két hétig Tarsoly Csabát. Ibolya szerint megalapozott eljárást akarnak lefolytatni, be akarják bizonyítani azt a bűncselekményt, amit Tarsoly elkövetett.
Nincs olyan debil gyanúsított, aki az után tüntet el iratokat, hogy öncsődöt jelent be. Objektív okok miatt sem tudott iratokat eltüntetni Tarsoly Csaba – közölte. Ibolya Tibor elmondta azt is, hogy a bennfentes kereskedelem lehetőségét jelenleg nem vizsgálja az ügyészség.
A Nol.hu azt írja, hiába Tarsoly március 26-i visszatérése a Quaestor Zrt. vezérigazgatói posztjára, Orgovánt felelősség terheli azért, ami az anyacégben március 16. és 26. között történt. Azt is megjegyzik, hogy a 210 milliárd forintra tehető ügyfélkövetelés nagy része nem lesz kifizethető a Quaestor-csoport vagyonából, ugyanis kétségbe vonható, hogy a vállalat 300 milliárd forint értékű vagyonnal rendelkezik, ugyanis ekkora összegről írt Tarsoly Csaba az Orbán Viktorhoz eljuttatott levelében.
Ugyan minden Quaestor-leányvállalat vagyona zár alá került, de például a cégcsoport tulajdonában lévő ingatlanok nagy része forgalomképtelen, például ilyen az ETO-stadion is. Két hét telt el a Quaestor-ügyben a nyomozás március 11-eielindítása és a között, hogy az NNI csütörtökön három embert gyanúsítottként hallgatott ki, majd vasárnap mindhárman előzetes letartóztatásba kerültek. A büntetőügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály Korrupciós Bűnözés Elleni Osztálya jár el különösen jelentős kárt okozó csalás bűntette és más bűncselekmények miatt.
Törvényt módosított kedden a parlament, hogy a brókerbotrányban érintett vállalatok cégcsoportjai, valamint mások mellett vezetői, felügyelőbizottsági tagjai és egyes könyvvizsgálói vagyonukkal is felelősséget vállaljanak az okozott károkért.
Forrás: mno.hu/nol.hu/atv.hu
Fotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS