A magyar kormány nettó 24 millió forintot fizetett egy olyan 49 oldalas „szakvéleményért” az új Fradi-stadion ürügyén, amelynek túlnyomó része az internetről innen-onnan összemásolt vagy lefordított adatokból, információkból áll. Az atlatszo.hu megszerezte az oldalanként félmillió adóforintért vásárolt szellemi terméket, és azt találta hogy készítői copy-paste módszerrel dolgoztak, esetenként változtatás nélkül, máskor minimálisan átírva az alapanyagot. Forrásmegjelölések vannak ugyan az elkészült munkában, de új információkat csak nyomokban tartalmaz.
A Közigazgatásügyi és Igazságügyi Minisztérium (KIM) 2012. szeptemberében kötött szerződést (PDF) az egykor híres jégtáncos Sallay András által jegyzett International Management Group Kft.-vel nettó 24 millió forint értékben, a Ferencvárosi Torna Club új stadionjának felépítése megnevezésű projekt érdekében. A munkát hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárás eredményeként nyerte el az alvállalkozó, amelynek 45 napja volt a szakvélemény és az arra alapuló prezentáció elkészítésére.
A budapesti új stadion stratégiájának, koncepciójának és üzleti tervének az alapjául szolgáló “szakvélemény” ábrákkal és képekkel együtt alig 49 oldalas, tehát oldalanként mintegy nettó félmillió forintba került. Átolvasva ugyanakkor az ár-érték arány problémásnak tűnik, az anyagban ugyanis új információ vagy saját következtetés alig található, az adatok és információk jelentős részét a labdarúgással kapcsolatos honlapokról (UEFA, FIFA, MLSZ), hírportálokról (BBC, Guardian), és korábbi, illetve máshol hozzáférhető tanulmányokból, felmérésekből emelték át néhol kicsit átírva a névtelen készítők. A grafikonokkal, ábrákkal hasonló a helyzet, több ábra az internetről származik.
A tanulmány majd felének nincs sok köze a labdarúgáshoz, általános Magyarországról szóló információkat tartalmaz, úgymint a fekvése, időjárása, lakossága, az új alaptörvénye. Később a gazdaságról derülnek ki megdöbbentő részletek, például hogy “a vállalatokat tekintve mind a nagy magyar és a nemzetközi vállalatok is jelen vannak”, a folytatás jelentős részét a kormany.hu, a tradingeconomist.com, illetve az Eurostat oldalán olvasható szövegekből, információkból állították össze a készítők. Hasonlóképpen, a turizmusról szóló részekhez például a Wikitravel, az Unesco, és az Euromonitor weboldalairól, a Sport és szórakozás részhez pedig többek között a london212.com, és az olympic.org oldaláról szedegettek össze adatokat.- írja az atlatszo.hu.
A tanulmány második, érdemibbnek tűnő része a 20. oldaltól kezdődik, ez a Labdarúgás Magyarországon címet kapta. De a módszer itt is ugyanaz: forrásmegjelöléssel ugyan, de az adatokat itt is internetoldalakról gyűjtötték.
A 24 millió forintos „szakvélemény” az atlatszo.hu meglátása szerint leginkább egy közepesen megírt főiskolai dolgozathoz hasonlítható, elkészítéséhez az alvállalkozó szinte kizárólag internetes forrásokat használt, új információt vagy saját, érdemi következtetést csak elvétve tartalmaz, helyette viszont tele van a stadionprojekt szempontjából teljesen irrelevánsnak tűnő, gyakran banális részekkel.
A teljes cikk az atlatszo.hu-n olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS