A franciák által tönkretett Libiában a francia kormány már idén nyáron hotspotokat állít fel, hogy megszűrjék a migránsokat.
Franciaország már idén nyáron a menedékkérelmek elbírálását végző uniós központokat, úgynevezett hotspotokat hoz létre Líbiában – jelentette be csütörtökön Emmanuel Macron francia elnök. Macron természetesen előadta világmegváltó terveit, azonban célja egyszerűbb: a Franciaországba tartó migránsok számának a csökkentése, a képzett humán erőforrás becsatornázása a francia gazdaságba. Mindezt úgy, hogy a korábbi francia kormányok katonailag is sokat tettek Líbia tönkretételéért. A képzett munkaerő elszívása azonban lehetőséget sem teremt Líbia újjáépítéséhez.
A francia elnök megpróbálta megnyugtatni szavazótáborát:
A cél az, hogy hot spotok jöjjenek létre Líbiában, hogy az emberek ne vállaljanak őrült kockázatot, miközben nem mind jogosultak menekültstátusra. Házhoz megyünk értük, úgy számítom, hogy már idén nyáron.
– tette hozzá Macron.
Ismert, Orbán Viktor miniszterelnök már korábban szorgalmazta Líbia stabilizálását és egyben tartását, szerinte ennek hiányában nem lehet létrehozni az észak-afrikai ország tengerpartjánál azt a “gigantikus menekültvárost”, ahová el kellene vinni az Európába érkezett illegális bevándorlókat, hogy ott várják meg menekültjogi eljárásuk lefolytatását.
Líbia ügyében Orbán korábban kifejtette, hogy nem kellett volna megölni az észak-afrikai ország egykori vezetőjét, Moammer Kadhafit. Senki sem állítja, hogy Líbiában egy hibátlan demokrata kormányzás zajlott, de legalább volt kormány – fejtette ki, “európai elmebetegségnek” nevezve, hogy a nyugatiak által alkalmazott elveket kérik számon a tőlünk különböző civilizációs területeken, ezzel ugyanis tönkreteszik ezeknek az országoknak a stabilitását.
Moammer Kadhafi egykori diktátor bukását követően, 2011 után Líbia káoszba süllyedt, és egymással versengő milíciák prédájává vált. Tavasz óta nemzetközi támogatással egységkormány működik Tripoliban, de ennek tényleges hatalma kicsiny, és Tobrukban még mindig működik egy nemzetközileg el nem ismert párhuzamos hatalmi szervezet, miközben az ország egyes területeit továbbra is különféle milíciák ellenőrzik.
Bajban van az Európai Unió, ha Macron megpróbálja végrehajtani a tervét, hiszen korábban Natasha Bertaud, az Európai Bizottság szóvivője egyértelműen kifejtette, hogy hatályos európai uniós jog nem engedi meg a menedékkérelmek feldolgozását az unió területén kívül.
A francia államfő világossá tette, hogy akár európai uniós segítség nélkül is neki akar látni a menedékkérők afrikai átvilágításának. Elmondta, hogy a menekültekről és hontalanokról gondoskodó francia hivatal munkatársait fogja kirendelni az olaszországi, s majd a líbiai hot spotokba is.
Macron szerint is stabilizálni kell Líbiát, ennek érdekében egyébként a héten vendégül látta a nemzetközileg elismert líbiai egységkormány vezetőjét és az ország keleti részének döntő többségét uraló hadurat (!), akik tűzszüneti megállapodás megkötése és választások megtartása mellett kötelezték el magukat.
Nincs olyan ország a világon, amely képes lenne az összes gazdasági bevándorló befogadására.
– húzta alá a francia elnök.
Értesülések szerint Brüsszelt meglepte Macron kezdeményezése. Az Európai Bizottság egyik szóvivője szerint egyelőre nem tudnak nyilatkozni az ügyben, amit azzal indokolt, hogy nem állnak rendelkezésre részletek a javaslatról. A bizottság azonban kész mindennemű párbeszédre – tette hozzá.
A német kormány szóvivője Macron javaslatával összefüggésben elmondta: Berlin az uniós tagállamokkal, különösen Franciaországgal és Olaszországgal arra törekszik, hogy gátat szabjon az illegális migrációnak a Földközi-tenger középső részén. “Ezt a célt szolgálja a francia elnök legutóbbi javaslata is, amely az illegális migráció legfőbb tranzitországát, Líbiát célozza. A német kormány pedig részletesen meg fogja vizsgálni ezt a javaslatot” – fűzte hozzá.
A Pro Asyl emberi jogi szervezet ugyanakkor élesen bírálta Macron javaslatát. “Teljességgel tisztázatlan, hogy ez miként volna megvalósítható emberhez méltó körülmények között, és a menekültek helyzetére vonatkozó genfi egyezmény tiszteletben tartásával” – hangoztatta Bernd Mesovic, a szervezet jogpolitikai szakértője. Hozzátette: Líbiában ehhez túlzottan ingatag állapotok vannak.
888; Vezető kép: The New York Times
Facebook
Twitter
YouTube
RSS