Az ATV kormányközeli informátorokra hivatkozva írta meg, hogy Orbán egyelőre nem adta fel a néppárti tagságot, de nem nyitott egy baloldallal közös koalícióra. Másfelől egyelőre a szuverenistákhoz való csatlakozás sincs napirenden. A megkérdezettek szerint ugyanis sokat erősíthetne a Fidesz tárgyaló pozícióján, ha nem leosztott kereteken belül politizálhatna az EP-ben.
Az ATV-nek nyilatkozó, meg nem nevezett források szerint a jelenleg frakció nélküli 21 EP-képviselő száma egy több, mint kétszáz százalékos növekedéssel akár a 70 főt is elérheti majd Brüsszelben május 26-a után. Ez pedig felveti a kérdést, hogy ha a Fidesz most bejutó, valószínűleg több, mint 10 képviselője is független lesz – amit a források nem zárnak ki -, akkor minden európai parlamenti szavazásnál olyan alkalmi szövetséget/együttműködést kísérelhetnek meg kialakítani, amely a magyar érdek legjobb képviseletét biztosítja az EP-ben, illetve a bevándorlásellenes álláspontot juttatja érvényre. Emellett a megkérdezettek egy Fidesz-Néppárt-frakciót sem tartanak elképzelhetetlennek.
Orbán Viktor nem a mostani klasszikus felállást gondolja jónak az EP-ben, hanem a “versengő demokráciát”: amikor nincsenek előre leosztott szerepek, koalíciók
– mondta az egyik kormányközeli szereplő. A forrás kifejtette: az idei EP-választás éppen annyira vízválasztó lesz, mint Donald Trump megválasztása volt az Egyesült Államokban.
Az igazi törésvonal már nem ideológiák mentén húzódik majd az EP-ben, hanem a föderalisták és a szuverenisták, illetve a bevándorlásellenes erők és a migrációpártiak között
– összegzett az egyik forrás.
Forrás: ATV; Fotó: MTI/EPA/Patrick Seeger
Facebook
Twitter
YouTube
RSS