Újabb nagyobb megmozdulásra készülnek a tejtermelők. Pénteken az ország két pontján is demonstrálnak a nagy importőrök ellen, akik a nyomott árú külföldi tejtermékekkel árasztják el az üzletek polcait, komoly veszélybe sodorva ezzel a magyar tejipart és a hazai termelőket. Az egyik tüntetési helyszín Balatonfüred reformkori városrésze, nem véletlenül. A két neves füredi luxusszálloda, az Ipoly és az Anna Grand és az utóbbi idők legnagyobb startup importőre ugyan azon család érdekeltségébe tartozik. A Food & Drinks 2011 óta összesen 23,5 milliárd forint nettó árbevételt hozott össze azzal, hogy többek közt cseh, szlovák és német tejtermékekkel terítette le a magyar piacot.
A Tej Terméktanács 2015 őszén hívta fel a figyelmet arra, hogy az import tejtermékek olyan mennyiségben jelentek meg a magyar piacon, hogy az tönkreteheti a magyar tejágazatot. A hazai tejtermelők amúgy sincsenek könnyű helyzetben. A nyerstej felvásárlási ára 65-75 forint körül mozog, miközben a szakemberek szerint az önköltséges előállítás is ár is magasabb ennél, 90-100 forint literenként. A főként Szlovákiából érkező 1,5 százalékos zsírtartalmú dobozos tejek fogyasztói ára 40-50 forinttal kevesebb mint a magyar tejeké. Ezzel a nyomott árral már végképp nem tudja felvenni a versenyt a magyar tejipar. A termelők abban bíznak, hogy segélykiáltásukat a szaktárca mellett a fogyasztók is meghallják. Péntekre az ország két nagy importőrének székhelye elé hirdettek demonstrációt: Sajtkalmár Kft. nádudvari telephelyéhez, valamint a Food&Drinks Hungary Kft. balatonfüredi fióktelepéhez.
Több milliárdos éves bevételt produkál a földből kinőtt vállalkozás
A Lengyel családot szállodaipari vállalkozóként ismerik a Dunántúlon. Lengyel Ernőnek, a az utóbbi években teljesen megújult, átépült Balatonfüred reformkori városrészében két négycsillagos szállodája is van. Az Anna bálok helyszínéül szolgáló Anna Grand Hotelt, majd annak szomszédságában az Ipoly Szállót újította fel. Lengyel Ernő ezen kívül a tokaji borászatban érdekelt (VIVAMUS BT, VIVAMUS Hungary Kft. Fia, Lengyel Áron 2010 decemberében alapította meg a Food & Drinks Hungary Kft, mindössze 5 millió forintos törzstőkével.
A cég tevékenysége élelmiszer, ital és dohányáru nagykereskedelem. A vállalkozásnak még saját raktára sincs, 2011 év vége óta bérelnek ilyen épületet, eleinte Budaörsön, most már Dunaharasztiban. A cég egy emelővel, egy rakodóval és három személygépkocsival végzi a nagy „tejbizniszt”, alkalmazottjuk is mindössze 13 fő. Mindezekhez képest kimagasló eredmény, hogy már a vállalkozás első évében 2,7 milliárd forintos nettó árbevételt produkáltak. Az összeg azóta csak tovább nőtt: 2012-ben már 7,6 milliárd, 2013-ban 5,7 milliárd, 2014-ben 7,5 milliárd forint volt a nettó árbevételük.
Az elektronikus adatbázisból kiderül, hogy legnagyobb részben tejet és tejtermékeket, sajtokat, joghurtokat szállítanak be Magyarországra: Csehországból, Szlovákiából, illetve Németországból, majd azokat a legnagyobb multiknak, a Tesconak, a Sparnak, az Auschan-nek és a Lidl-nek adják tovább. Már első éves eredményük után a legnagyobb hazai startup vállalkozásnak számítottak. A rendkívül magas nettó árbevétel ellenére minden évben csekély 200-300 millió forint körüli adózás előtti eredményt találunk a cég mérlegadataiban. S bár kiadásaik is csekélyek a bevételhez képest – személyi juttatásokra, bérekre pl mindössze 19 millió forint – a befizetett adók összege igen csak eltörpül a nettó árbevétel mellett. További érdekesség, hogy van egy közel 9 milliárdos kintlévőségük, aminek követelését faktoring cégnek adták át. Ez megint csak elég kirívó szám az éves nettó árbevételhez, pláne az éves nyereséghez képest…
Érdekesség, hogy a milliárdos éves bevételt produkáló cég székhelye máig a szentjakabfai községháza, fióktelep pedig a balatonfüredi Ipoly Szálló.
Inkább vágóhídra viszik állataikat a magyar gazdák
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács társelnöke szerint egyre több termelő gondolkozik azon, hogy felszámolja a gazdaságát, és vágóhídra küldi az állatait. A szakma úgy véli, hogy a kormány által közelmúltban megszavazott 11 milliárdos rendkívüli támogatás sem oldja meg a problémát.
A nyerstej ára ma Magyarországon a legalacsonyabb a térségben, mégis folyamatos a feldolgozott tej- és tejtermékek importja – mondta Istvánfalvi Miklós az Agrárszektor nevű szaklapnak. Tavaly óta az importárak még tovább csökkentek, így a gazdák még nehezebben tudják értékesíteni az általuk megtermelt nyers tejet. Korábban az áfacsalás volt a ludas a dologban, most azonban az európai túltermelés miatt alakultak ki a korábbinál is alacsonyabb dömpingárak.
A mára kialakult kíméletlen verseny lényegében arról szól, hogy a tőkeerősebb uniós tejpiaci szereplők feleslegeiktől akár veszteségeket termelő dömpingárakkal is igyekeznek megszabadulni, és megpróbálják kibekkelni azt, hogy a gyengébbek feladják a küzdelmet, mert így új piacokat nyerhetnek – fogalmazott a szakember.
A demonstráció szervezői azt szeretnék elérni, hogy fél évre vezessenek be önkorlátozást a tejtermékek importjában. Amennyiben nem történik változás, úgy komolyabb tüntetés sorozatot helyeztek kilátásba.
Vezető kép: letenyemedia.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS