Fürjes Balázs az ATV Start című műsorában arról beszélt, hogy hosszú hónapokra kell felkészülni. A Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár javaslata szerint a közparkok látogathatóságát biztonságossá kell tenni; ebben lehet segítség a Sziget fesztivál tapasztalatainak felhasználása.
Fürjes Balázs a reggeli tévéműsorban kezdeményezte a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának összehívását, majd arról is beszélt, hogy a buszok cseréjére a fővárosnak ígért 3,2 milliárdot nem idén, hanem jövőre kapnák meg Karácsonyék. Levélben meg is kereste a főpolgármestert, akitől azt kérte, hogy a tanács május végén vagy június elején üljön össze, hogy megvitassák, miként lehet biztonságossá tenni a közparkok látogatását, tárgyaljanak a közösségi közlekedésről, valamint a túlkoros és környezetszennyező járművek cseréjéről. Az államtitkár szerint fejleszteni kell egy ingyenes mobilapplikációt, amivel a parkok telítettségét lehetne koordinálni; erről már több startup céggel is beszéltek. Hozzátette: egy teljesen ismeretlen helyzet előtt állunk; lehetővé kell tenni a közparkok látogathatóságát, de mindezt felelősen kell tenni. Az államtitkár állítása szerint már korábban is nyitottak lettek volna a tárgyalásra.
A politikus kijelentette: egyetértenek azzal Karácsony Gergellyel, hogy új egyensúlyra van szükség a budapesti közlekedésben, a közösségi közlekedés, az egyéni autós közlekedés, a kerékpáros és a gyalogosközlekedés aránya tekintetében. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a város legforgalmasabb helyein történő sávlezárások és a sebességkorlátozás nagyobb dugókat eredményezhet. Mint mondta: az emberek a járvány miatt kevésbé veszik igénybe a közösségi közlekedés eszközeit, de kimutatások szerint a járvány lecsengésével akár 20-50 százalékkal is megnőhet az autóforgalom Budapesten. A harmadik kezdeményezés szerint támogatnák a túlkoros és környezetszennyező járművek cseréjét Budapesten a lakossági és közösségi közlekedésben egyaránt. Budapesten a közösségi közlekedés autóbuszai és a lakosság által használt autók egy része 10-15 évnél is idősebb, működésük pedig erősen környezetkárosító.
Nyugat-Európában is van arra példa, hogy ösztönzik a lakosságot a régebbi autók lecserélésére. Közösen előrébb tudnánk jutni
– fogalmazott az államtitkár. A járműbeszerzésekkel kapcsolatban Fürjes azt mondta: 2019-ben kapott jelentős összeget a főváros a járműbeszerzésre. További 3,2 milliárd forintot kapna idén a főváros a buszok cseréjére, de az a javaslatuk, hogy ezt az összeget ne idén, hanem jövőre kapják meg, tekintettel a járványhelyzetre.
Forrás: ATV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS