Megérkezett Budapestre Mike Pompeo. A kérdés az, hogy a korábban a CIA-t igazgató amerikai külügyminiszterrel milyen pontokon fog közös nevezőre jutni a magyar kormány. Az elért eredményekről hétfőn délután közös sajtótájékoztatót tart Szijjártó Péter amerikai kollégájával, aki találkozik a honvédelmi miniszterrel, és Orbán Viktor miniszterelnök is fogadja. A találkozón gazdasági, védelmi és külpolitikai témák is terítékre kerülhetnek, középpontban az orosz energiafüggőség lehetséges csökkentésével és az amerikai fegyverek vásárlásával.
Tény, hogy a magyar–amerikai kapcsolatok sokat javultak Donald Trump elnök beiktatása óta, mégis több vitás kérdés is felmerült az elmúlt időszakban. Ezeknek a tisztázása érdekében nyolc év után újra Magyarországra látogat az Egyesült Államok külügyminisztere. A kétoldalú megbeszélésen a magyar kormányt Orbán Viktor mellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Benkő Tibor, a honvédelmi tárca feje képviseli majd, így nagyjából sejteni lehet, hogy milyen témák lesznek terítéken. Szijjártó Péter korábban úgy nyilatkozott: Pompeo látogatása azt bizonyítja, hogy Magyarország olyan megbízható NATO-szövetséges, amely elkötelezett támogatója a NATO megerősítésének és az Iszlám Állam terrorszervezet elleni koalíció keretében az Egyesült Államok globális terrorellenes törekvéseinek.
Mára el lehet mondani, hogy a politikai kapcsolatrendszerünk is lassan eléri a gazdasági és védelmi együttműködés szintjét
– fogalmazott Szijjártó Péter.
Az egyik legfontosabb téma az úgynevezett Védelmi Együttműködési Megállapodás (Defense Cooperation Agreement, DCA) lehet, melyben Magyarország amerikai légvédelmi rakétarendszert vásárolna. Az amerikai fegyverek vásárlása mellett valószínűleg Magyarország orosz energiafüggőségének a csökkentése lesz a másik lényeges pont, a 444.hu elemzése szerint ugyanis hazánk “milliárdos gázüzlet miatt került az orosz és az amerikai érdekek ütközőzónájába”.
Mint írják, a Fekete-tenger alatt talált román gázmezőket kitermelő amerikai Exxon és az osztrák OMV az európai piacra szánná a gázt, amihez vezetékeket kell építeni Románián és Magyarországon át Ausztriáig. A történet persze nem ilyen egyszerű, hiszen a magyarok először beszálltak a projektbe, de aztán kiderült, hogy mégsem vinnék Ausztriáig a csöveket, és a román fél is elkezdte rontani az üzletet. Pompeo pedig most Budapesten próbálja megmenteni a projektet annak érdekében, hogy kiszoríthassák az orosz gázt a Balkánról és Európából, miközben az oroszok a Törökországon keresztül építendő, TurkStream nevű vezeték létrejöttében érdekeltek. Ott van még a horvátországi Krk-re tervezett terminál, amely szintén alkalmas lenne amerikai cseppfolyósított gáz (LNG) fogadására, de egyelőre onnan hazánk a magas ár miatt nem szerete vásárolni – olvasható a cikkben. Az amerikai külügyminiszter egyébként keményvonalas neokon politikus – írja a Mandiner -, vagyis szerinte az amerikai politika feladata az amerikai családok erősítése. Pompeo ezek mellett ellenzi a melegházasságot és az abortuszt is. Világnézetének középpontjában a protestáns és kapitalista értékek, az erős amerikai világpolitikai szerepvállalás, valamint Oroszország, Irán és Észak-Korea megregulázása áll.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS