Nemrégiben jelent meg egy cikk a brit, baloldali Guardianben, miszerint egy professzornő szerint felháborító, hogy a nyakkendő „a fehér férfiak elnyomó szimbóluma”. Claire Robinson, az új-zélandi Malley Egyetem Kreatív Művészeti Kollégiumának alkancellárja szerint a nyakkendő a fehér férfiak uralmának elavult fallikus szimbóluma.
Megdöbbentő felfedezést tett Robinson, amely onnan indult el, hogy Új-Zélandon a parlament alelnöke úgy döntött: a férfi képviselőknek továbbra is nyakkendőt kell viselniük a törvényhozás üléstermében. A professzornő azon háborodott fel, hogy pont ebben az évben kellett volna változtatni Új-Zéland „anakronisztikus” parlamenti dresszkódján. Mint kifejti, a jelenlegi új-zélandi törvényhozás a valaha volt legsokszínűbb testület, ahol 48 százalékuk női képviselő, 11 százalékuk LMBTQ-személyekből áll, 21 százalék a maorik, 8,3 százalék az egyéb csendes-óceáni származásúak és 7 százalék az ázsiaiak aránya.
A nyakkendő a nagyméretű falloszt akarja szimbolizálni
Robinson azt hangsúlyozza, hogy az arányok figyelmebe vételével a fehér férfiak így is kisebbségbe kerültek a parlamentben, mégis ragaszkodik a nyakkendőviseléshez a házelnök. Mint a professzornő kifejti, a ruhaviselet alapvetően politikai tett, ami a kultúra értékeit hordozza, és a nyakkendő az egyik legpolitikusabb az összes viselet közül. Robinson ezt azzal indokolja meg, hogy az ötszáz éve kialakuló viselet a korabeli európai nemesember nagyméretű falloszméretét akarta szimbolizálni, és egyébként ma is olyan alakja van, hogy a tekintetet a férfi öle felé vezeti. Az új-zélandi professzornő itt nem áll meg és úgy folytatja, miszerint a modernebb nyakkendőviselet a viktoriánus Angliában alakult ki, és a korabeli férfiak társadalmi státusát, valamint osztályát határozta meg. Robinson hangsúlyozza: a nyakkendő szerinte máig a fehér férfiak felsőbbrendűségének tartós szimbóluma, ami csendben szolgálja a fehér férfiak értékrendjének normaként való megőrzését. Robinson végül kifejti:
2021-ben olyan időknek kellene lenniük, amikor a demokráciánk megengedi, nem pedig megakadályozza azt, hogy a parlament különböző világlátású, genderidentitású és értékrendjű tagjai eltérő, nem-nyugati és nem-férfias öltözékben is kifejezhessék saját értékeiket.
Korábban is volt már cirkusz a nyakkendők miatt
A vita egyébként onnan indult ki, hogy kizárták a Maori Párt egyik vezetőjét az új-zélandi parlamentből, mert nem viselt nyakkendőt, ugyanis a férfi képviselők csak úgy tehetnek fel kérdést a parlamentben, ha nyakkendőt viselnek. A nyakkendővitában Jacinda Ardern, Új-Zéland népszerű baloldali miniszterelnöke is megszólalt: ő nem ellenzi, hogy az emberek megtagadhassák a nyakkendőt, de szerinte nagyobb dolgokra kell összpontosítani.
Nem hiszem, hogy az új-zélandiakat érdekelnék a nyakkendők
– mondta.
Forrás: Guardian, Mandiner; Kiemelt kép: MTI/EPA/Lukas Coch
Facebook
Twitter
YouTube
RSS