A német-iráni Dzsamsid Sarmahd kivégzése után Annalena Baerbock német külügyminiszter további szankciókat jelentett be a perzsa állam ellen. A három iráni főkonzulátust Frankfurtban, Münchenben és Hamburgban bezárják. A berlini nagykövetség nyitva marad.
A Dubaiban elrabolt német-iráni kettős állampolgársággal rendelkező Dzsamsid Sarmahd kivégzésére válaszul a német kormány bezárja mindhárom németországi iráni főkonzulátust. Annalena Baerbock szövetségi külügyminiszter bejelentette, hogy a frankfurti, a hamburgi és a müncheni diplomáciai képviseleteket bezáratják. A berlini nagykövetség azonban nyitva marad – közölte a zöld politikus. A terrorizmussal és kémkedéssel vádolt férfit az iráni bíróság kötél általi halálra ítélte, mivel bizonyítottnak látta a bíró, hogy részt vett egy több tucat halálos áldozatot követelő robbantásos merénylet megtervezésében, amely után elmenekült az országból.
Az elkövető ezután Németországban, később pedig az Egyesült Államokban telepedett le. Az iráni titkosszolgálat egy ideje figyelte és megállapították, hogy kapcsolatot ápolt mind a CIA-val, mind a Moszaddal. Kivárták, hogy a férfi Dubajba repüljön majd a szállodából a Forradalmi Gárda ügynökei elrabolták és Teheránba szállították.
A konzulátusok bezárása 32 iráni konzuli tisztviselőt érint, akik elveszítik tartózkodási jogukat, és el kell hagyniuk az országot, hacsak nem rendelkeznek német állampolgársággal is. A kivégzésre adott reakció tehát keményebb, mint amire sokan számítottak. Baerbock kijelentette, hogy a német kormány a múltban „félreérthetetlenül világossá tette” Teherán számára, hogy Sarmahd kivégzése „súlyos következményekkel” járna. Alig egy hónappal ezelőtt New Yorkban tárgyalt az ügyről Abbász Araghcsi iráni külügyminiszterrel. A külügyminiszter azt is bejelentette, hogy fokozni fogja a nyomást Brüsszelben annak érdekében, hogy az iráni Forradalmi Gárda felkerüljön az EU terrorlistájára. Az Egyesült Államokban és Kanadában az iráni elit erő már évek óta terrorszervezetként van nyilvántartva.
A német-iráni kapcsolatok, amelyek már egy ideje mélyponton vannak, a főkonzulátusok bezárásával a helyzet tovább romlik. Könnyen lehet, hogy Irán ellenlépéseket fog tenni. A német szövetségi külügyminisztérium már kiutasított két iráni diplomatát a Sarmahd elleni halálos ítéletet követően. Irán válaszul ugyanennyi német diplomatát utasított ki. Ez egy szokásos eljárás ilyen esetekben.
Az Egyesült Államokban mindkét elnökjelölt ma tartja az utolsó kampányrendezvényét. Donald Trump nagyot hasít a konzervatív keresztények körében, mivel egy amerikai elnök sem ellenezte annyira az abortuszt, mint ő és komoly támogatást biztosít a számára. Kamala Harris megpróbálja az arab származású amerikaiakat megszólítani Michigenben, ami jelen esetben nem könnyű, hiszen az USA Izrael legnagyobb támogatója a gázai és libanoni hadműveletekben. Ezt sok arab és muszlim fel is rója a Biden kormányzatnak.
Négymillió amerikai egyáltalán nem szavazhat, mivel ők börtönben ülnek és az ötven államból 48-ban ez a közügyektől (mint a szavazás is) való eltiltással is jár. Szabadulásuk után sem egyszerű a választási jogot visszaszerezni. Csak akkor voksolhatnak újra, ha minden bírósági költséget és pénzbüntetést vagy jóvátételt az áldozatoknak kifizettek. Ezt anyagi okokból sokan nem tudják végrehajtani, így jelenleg egymillió már szabadult elítélt szintén ki van zárva a szavazásból.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS