Az oroszországi menedékjog láthatóan nem tett jó a szíriai exelnök és neje Aszma el-Aszad házasságának. A 49 éves szíriai és brit állampolgársággal rendelkező közgazdász úgy döntött, hogy szülővárosába Londonba költözik. Asztma el-Aszad már be is adta a kérelmet az orosz hatóságoknál, hogy elhagyhassa az országot.
A házaspár huszonnégy éve volt együtt, Asma el-Aszad pont a Harward Egyetemre készült, hogy mesterdiplomát tegyen közgazdaságtanból, amikor az orvosi végzettségű szír elnök megkérte a kezét. Házasságuk alatt három gyermekük született. Jelenleg komoly biztonsági felügyelet alatt élnek és nem hagyhatják el Moszkvát. Sajtóhírek szerint az orosz hatóságok befagyasztották a házaspár vagyonát is, amely 2 milliárd dollár, 270 kg., arany és 18 ingatlan Oroszországban.
Eközben Szíriában a Haiat Tahrir as-Sham (HTS) vezetője Ahmed al-Sharaa (harci neve Abu Mohammed al-Dzsulani) bejelentette, hogy feloszlat minden fegyveres csoportot, begyűjtik a civileknél lévő fegyvereket. Csak a hadsereg és a rendőrség tagjai rendelkezhetnek ezentúl lőfegyverrel. A fegyveres milíciák tagjai jelentkezhetnek a reguláris szír hadseregbe. A HTS vezetése amnesztiát adott a régi hadsereg tagjainak is. Akik Irakba vagy Jordániába menekültek már visszatértek Szíriába.
Ami gondokat fog okozni az a kurdok lefegyverzése, a Kurd peshmergák (szabadságharcosok) komoly tűzerővel rendelkeznek ez ország északi részén. Törökország hivatalosan is kérte az új szír vezetéstől, hogy szüntesse meg a kurd SDF és PKK milíciák működését a szíriai-török határon.
Az iszlamista milícia vezetője azt is kijelentette, hogy Szíria drasztikusan csökkenteni fogja befolyását Libanonban. Damaszkusz nem fog többé „negatívan beavatkozni Libanon ügyeibe” – mondta al-Sharaa a libanoni drúz kisebbség magas rangú képviselőivel tartott találkozón. Az új szíriai vezetés tiszteletben tartja „Libanon szuverenitását, területének egységét, döntéseinek függetlenségét és biztonsági stabilitását”. A HTS vezetője és Walid és Tajmur Dzsumblatt drúz vezetők találkozójára a damaszkuszi elnöki palotában került sor. Szíria „egyenlő távolságban marad minden” oldaltól Libanonban – hangsúlyozta al-Sharaa. Ugyanakkor elismerte, hogy Szíria korábban „félelem és aggodalom forrása” volt a szomszédos ország számára.
Walid Dzsumblatt régóta éles kritikusa a megbuktatott korábbi szíriai uralkodónak, Bassár al-Aszadnak. Többek között azzal vádolja a szíriai hatóságokat, hogy ők a felelősek apja 1977-es meggyilkolásáért a libanoni polgárháború idején. A szíriai hadsereg 1976-ban az arab erők részeként szállta meg Libanont, hogy véget vessen az ott egy évvel korábban kitört polgárháborúnak. Ehelyett azonban a szíriai csapatok 2005-ös kivonulásukig jelen maradtak a szomszédos országban, ahol ettől kezdve a politikai és katonai élet minden területét szíriabarát csoportok, például a Hezbollah milícia uralta. A szíriai hadsereg teljes kivonására végül a libanoni ellenzék tömeges tiltakozásai és a nagy nemzetközi nyomás hatására került sor. A libanoni ellenzék többek között azzal vádolta Damaszkuszt és a Hezbollahot, hogy ők állnak a népszerű libanoni volt kormányfő, Rafik Hariri elleni merénylet mögött.
Vezető kép: MTI/EPA/Haled el-Fiki
Facebook
Twitter
YouTube
RSS