Az izraeli hadsereg célzott, precíziós hadműveletet hajt végre az al-Sifa kórházban, amely a Gázai-övezet legnagyobb egészségügyi létesítménye. A kórház Gázavárosban, a halászati kikötővel szemben található. Az épületkomplexum alatt az izraeli és az amerikai hírszerzés szerint egy bunker található, ahol a Hamász vezetőinek parancsnoki állását rejtették el. Az izraeli kormány egyeztetett Washingtonnal is a készülő műveletről, majd szerda hajnalban elfoglalták a kórház egy részét. Az izareli katonai vezetés értesítette a gázai egészségügyi hatóságot is a készülő akcióról. Az eredeti terv az volt, hogy evakuálják a betegeket, ám a kórházigazgató ezt elutasította, mondván, abba sok sérült belehalna, és nagyjából 14 ezer ember tartózkodik az épületekben.
Az izraeli katonák vittek mobil inkubátorokat is, hogy ezzel segítsék a kórház koraszülöttosztályának működését. A kórház vezetése meg is köszönte ezt és lehetőség szerint oxigénpalackokat kért még, mivel az teljesen elfogyott már napokkal ezelőtt. A Hamász természetesen tagadja, hogy a parancsnoki központjuk ott lenne a kórház alatt, és háborús bűnnel vádolta meg Izraelt a kórház elleni támadás miatt.
Nyitott a párbeszédre az ukrajnai rendezés ügyében Vlagyimir Putyin orosz elnök, de fontosnak tartja az eredményességet – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Kijev szerint viszont az Oroszország és Ukrajna közötti békeszerződés esélyei továbbra is kilátástalanok. Volodimir Zelenszkij elnök és más magas rangú ukrán tisztviselők kizárták a tárgyalásokat, hacsak Oroszország nem adja át a nemrég megszerzett területeit. Moszkva többször is kijelentette, hogy ez nem fog megtörténni.
A Krím 2014-ben döntött Ukrajna elhagyásáról és szavazott az újraegyesülésre az Oroszországi Föderációval, miután abban az évben Kijevben nyugati támogatású puccsot hajtottak végre. Négy másik terület – a Donyecki és a Luganszki Népköztársaság, valamint a Herszoni és a Zaporizzsjai terület – ugyanezt tette, miután 2022 szeptemberében népszavazást tartottak.
Vlagyimir Putyin elnök a múlt hónapban kijelentette, hogy Oroszországnak nem célja új területek megszerzése, hanem a Donbassz lakóinak védelme és saját biztonságának fenntartása, megjegyezve, hogy Kijev közel állt a semlegességi paktum 2022 márciusában történő aláírásához, de amerikai utasításra elvetette az előzetes megállapodásokat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS