A rendőrség szerint nem fordul elő tömegesen, a sajtóban mégis visszatérően olvashatunk történeteket arról, hogyan kevernek bele különböző szereket gyanútlanul szórakozó vendégek italába, amitől azok elkábulnak, a tettesek pedig elveszik az értékeiket. A markecolás modern válfaja főként belvárosi kocsmákban dívik – írja a hvg.hu.
Ákos a belvárosi Úri Muri szórakozóhelyen csapódott hozzá egy baráti társasághoz, annak egyik tagját kinézte magának, és a férfi italába Ginát tett. „Fogalmam sem volt róla, hogy egy pohár italtól miért vagyok rosszul” – elevenítette fel a történteket János a hvg.hu-nak az elkövetővel szemben egy másik ügy miatt folytatott bírósági eljárás múlt heti tárgyalási napján.
A kedves idegen készségesen elkísérte a parkolóba, ahol máskor rendszeresen megállt az autójával, de az most nem volt ott, hiszen bulizni ment és otthon hagyta a kocsit. „Ezt követően csak arra emlékszem, hogy amikor magamhoz tértem a lakásomon, másfél óráig még azt sem tudtam, mi van velem. Fokozatosan tértek vissza az emlékek az éjszakáról. Aztán rájöttem, segítőm meglopott: elvitte az iPhone-omat, a tabletemet, milliós értékben az órámat, öt kabátomat, hét öltönyömet. Magához vette a kocsim kulcsait is, szerencsére az autót békén hagyta” – sorolta a bíróságon János, miközben végig kerülte Ákos tekintetét. A férfi ugyan feljelentést tett, de saját szakállára is elkezdett nyomozni: elkérte a parkolónál felszerelt biztonsági kamerák felvételeit, melyek alapján felismerték Ákost azokon a szórakozóhelyeken, ahol előző este megfordult. Ott pedig az ismerősök azt is elmondták, hogy hol lakik. „Körbevettük a házat és kihívtuk a rendőröket” – idézte fel az elfogás nagy pillanatát János.
A főváros bulinegyedében nemcsak ő, hanem egyik barátnője is pórul járt néhány héttel korábban. A nőt hozzá hasonlóan elkábították és ellopták a telefonját. János szerint az sem kizárt, hogy a bűnözők alkalmazottakkal játszanak össze, akik kifigyelik a számukra a tehetősebb vendégeket és segítenek valamilyen kábító hatású szert tenni az italba.
A rendőrség szerint nem tömeges, de ritkának semmiképpen sem nevezhető jelenségről van szó: „Havonta harminc hasonló bejelentést kapunk átlagosan olyan esetekről, amikor valamilyen bódító szer és/vagy alkoholos befolyásoltság alatt álló sértett sérelmére követnek el bűncselekményt” – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a hvg.hu megkeresésére. Igaz, ezeknél a bűncselekményeknél magas a látencia, mert az áldozatok sok esetben szégyellik a velük történteket, inkább nem beszélnek róla.
A tettesek gyakran altatót, vagy nyugtatót törnek porrá, amelyek aztán kiválóan oldódnak az alkoholban, emellett használják még erre a célra a GBL-t, vagy más néven Ginát is, ami Magyarországon is tiltólistás már. Abban, hogy valaki markecolás áldozata lesz, ma is általában szerepet játszik az alkoholos állapot, amire vannak rásegítő szerek, ezek közül a Gina csak az egyik- szögezi le a lap.
Aki áldozattá válik, annak jó, ha minél előbb orvoshoz megy , hogy kimutathassák, milyen szert kevertek bele az italába. Ezek az anyagok egyébként – mondta a hvg.hu-nak Zacher Gábor toxikológus – alkalmasak az élet kioltására is, ezért aki ilyet tesz, az potenciális életellenes bűncselekményt követ el. „
A teljes cikk itt elolvasható.
Fotó: Kalohírek.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS