„Ahogyan Amerikával viselkedtünk, az taktikailag nem volt szerencsés. Clinton megsértődött” – nyilatkozta Jeszenszky Géza a magyar-amerikai viszonyok elhidegülésének hátteréről az Mno.hu-nak. Jeszenszky szerint a rendszerváltás ellenzékének jól jöttek a civileket támogató pénzek, ezért amikor Soros az Antall-kormány ellenzékét kezdte támogatni, az sajnálatos volt ugyan, de nem kifogásolható.
„André Goodfriend egy kis pont volt, nála fontosabb, hogy Hillary Clinton személyesen érezte érintettnek magát” – nyilatkozta Jeszenszky Géza az Mno.hu-nak. Jeszenszky szerint Clinton kezdetben bizalmas csatornákon keresztül fogalmazott meg kritikákat, de ezt a magyar diplomácia és a kormány nem vette figyelembe. Clinton ezért megsértődött.
Jeszenszky Géza a riportban felidézte az oslo-i nagyköveti posztról való lemondását, amelyben nagy szerepet játszottak a Norvég Alap körüli viták. Jeszenszky szerint a kirobbant vita értelmetlen volt, azóta sem haladt előre az ügy. A legnagyobb vesztesek azok a pályázók lettek, akik kulturális vagy tudományos céljaikhoz várták a segítséget. Jeszenszky akkor úgy vélte, „ha egy nagykövet azt látja, hogy tanácsait nem veszik figyelembe, érveire nem kíváncsiak, nincs mit tennie, úgy tisztességes, ha abbahagyja a munkáját. Megkockáztatom, hogy oslói üzeneteimet nem is olvasta el Lázár János vagy a fölötte lévő szint. Egyszerűen született egy döntés.”
Jeszenszky Géza a Magyar-Horvát Baráti Kör elnökségi tagjaként beszélt a két ország közötti feszült viszonyról is. Szerinte még ellenségek között is ritka az ilyen éles szóváltás, retorika. Jeszenszky szerint a vita elmérgesedése azért veszélyes, mert a retorika behatol a társadalomba. „Az emberek többsége nem egy párthoz vagy politikushoz köti a durvaságokat, hanem egész országokhoz, népekhez.”
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS