Nem avatkozik bele az Egyesült Államok Magyarország belügyeibe, hanem a magyar kormánnyal együtt harcol a korrupció ellen – ezt mondta André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője a Hír TV-nek a készülő akciótervekről.
Múlt héten az amerikai külügyminisztérium emberi jogokért felelős államtitkára egy előadáson beszélt arról, hogy Washington két tucat közép- és kelet-európai országba készít akciótervet a korrupció elleni harchoz, amelyre több száz millió dollárt fordítanak, és független civil szervezetek támogatásával akarnak nyomást gyakorolni a kormányokra.
André Goodfriend azt mondta: egyelőre nem tudják, hogy mennyit költenek majd a magyar antikorrupciós programra, de ígérete szerint erről egyeztetnek majd a magyar kormánnyal.„Együtt, partnerként, szövetségesként dolgozunk a magyar kormánnyal, hogy közös célokat érhessünk el. Ha vannak közös céljaink, közös vízióink a társadalmi célokról, akkor a közös munka nem beleavatkozás, hanem partnerség” – fogalmazott André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője.
Gyurcsányék szerint helyénvaló
A Gyurcsány-párt támogatja az Egyesült Államok akciótervét. A párt szóvivője a Hír TV-nek azt mondta, ha Amerika célja az, hogy felszámolja a korrupciós ügyeket, akkor helyénvaló, ha beavatkozik a magyar ügyekbe.
„Amennyiben a korrupció belügy, ez egy fideszes belügy, ezt tudjuk, de mi természetesen azzal értünk egyet, hogyha az Egyesült Államok szövetségesként vigyáz arra, hogy Magyarország ne térjen le a demokratikus útról és ne lopják el kormányzati politikusok az emberek pénzét. Ha ebben tud nekünk segíteni az Egyesült Államok, akkor azt gondolom, hogy ez nagyon helyénvaló” – fogalmazott Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője.
Schiffer: Politikai konfliktusról lehet szó
Politikai konfliktus húzódhat az amerikai kitiltás mögött, ha Washington továbbra sem mutat fel konkrét bizonyítékokat – ezt a Hír TV Magyarország élőben című műsorában mondta az LMP társelnöke. Az amerikai ideiglenes ügyvivő egyébként válaszolt Schiffer András novemberi levelére, amelyben arra volt kíváncsi a politikus, hogy a kitiltott magyaroknál felmerült-e bűncselekmény gyanúja, illetve hogy erről átadott-e információkat az amerikai fél a magyar hatóságnak. André Goodfriend válaszában azt írta: a kormány a kitiltási ügy egyes részleteit ismerheti, és több információt is kaphatnának, ha kérnének.
„Én önmagában a kitiltással kapcsolatosan szeretnék arra gondolni, hogy konkrét tények vannak, amik adott esetben jogi eljárást is megalapozhatnak a kitiltott személyekkel kapcsolatosan. Ha nincsenek konkrét tények, akkor nyilvánvalóan azokra a politikai konfliktusokra kell gondolni, amelyek egyébként felmerültek az elmúlt hónapokban Magyarország és az Egyesült Államok között” – fogalmazott az LMP társelnöke.
Fotó: Blikk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS