A görög kormányfő arra figyelmeztetett hétfőn, hogy egy az Európai Unión belüli nagyhatalmakat tömörítő “zárt klub” veszélybe sodorhatja az európai vívmányokat, és a 27 tagállam tényleges megosztásához vezethet. Amikor Európa “orientációs válságon” megy keresztül, “többsebességes Európa helyett többválasztásos Európáról kellene inkább beszélni” – írta Alekszisz Ciprasz a baloldali Szerkesztők lapja című görög napilapban megjelent cikkben.
A görög miniszterelnök arra a múlt pénteki brüsszeli európai uniós csúcstalálkozón körvonalazódott – Németország és Franciaország által szorgalmazott – irányvonalra reagált, amely egy többsebességes Európa képét vetíti előre a Brexit, vagyis Nagy-Britannia unióból való távozása jelentette megpróbáltatás kezeléséhez. Ciprasz szerint a tagállamok közötti szolidaritás aláásása aggasztó jel az európai kohézió és a szélsőjobboldal megerősödése tekintetében. A görög kormányfő úgy véli, teljességében el kell vetni a saját belső szabályokkal bíró nagyhatalmi klub és az eurozónán kívüli kemény mag ötletét.
Ciprasz szerint az EU-n belüli együttműködésnek a már létező együttműködés szintjén kell kezdődnie, és mint hangsúlyozta, teljesen el kell vetni azokat a felvetéseket, amelyek a jelenlegi uniós intézmények, így az euroövezet vagy a schengeni zóna felosztásáról szólnak.
Múlt hétfői versailles-i találkozóján a többsebességes Európa beindítását szorgalmazta Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia államfő, Paolo Gentiloni olasz és Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök. A felvetéssel kapcsolatban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken Brüsszelben a részben az unió jövőjét megvitató csúcstalálkozó után azt mondta, hogy a több sebességgel működő Európai Unió nem jelentené azt, hogy új “vasfüggöny” ereszkedik le a kontinens nyugati és keleti fele között.
PS/MTI, Fotó: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS