„Ellentétben Schiff András zongoraművésszel – aki esküdözött, hogy nem tér vissza Magyarországra a jelenlegi illiberális légkörben – Fischer Iván belülről dolgozik a változásért” – írta a The Guardian Fischer Ivánnal készített interjújában. A karmester a cikk szerint nem kedveli az Orbán-kormány „reakciós természetét” és a növekvő antiszemitizmust az országban, mégis úgy érzi, hogy tud velük üzletet kötni.
„Ez egy olyan ország, ahol lehet érvelni, vitatkozni, felemelni a hangunkat, más véleményen lenni, és én folyton kritizálni fogom azokat a dolgokat, amelyekkel nem értek egyet” – nyilatkozta Fischer Iván a The Guardian brit napilapnak. Véleménye szerint ugyanakkor „a kormány érti az értéket”, csak a főváros nem. A brit lap úgy véli, Magyarország legnagyszerűbb kulturális exportcikke a Budapesti Fesztiválzenekar, a fővárosi önkormányzat forrásmegvonását „büntetésként értelmezték, amiért Fischer kritizálta a az ország autoriter és nacionalista kormányát”.
A riportban Fischer üdvözli, hogy a kormány nem nyúl a zenekar mintegy 4 millió eurós támogatásához. Mint fogalmaz, a kormány érti, „mekkora érték ez a zenekar Magyarországnak. Érdekes a különbség a kormány és a főváros vezetése között. Az egyik politikus érti az értéket, a másik nem.”
Fischer szerint a főváros sosem adott magyarázatot a hirtelen támogatáscsökkentésre, amelyre az évad közepén került sor. „Bárki csökkentheti a támogatásokat, joguk van ehhez, de nekünk is jogunk van tiltakozni. Nagy nyilvános tiltakozást szerveztünk, sokan utcára vonultak Budapesten. Fantasztikus szimpátiahullámot éltünk át, és reméljük, a főpolgármester megváltoztatja a véleményét, mert az nem felel meg a magyar kormány politikájának.”
Bár Fischer a cikk szerint nem kedveli az Orbán-kormány „reakciós természetét” és a növekvő antiszemitizmust az országban, mégis úgy érzi, hogy tud velük üzletet kötni. „Ellentétben Schiff András zongoraművésszel – aki esküdözött, hogy nem tér vissza Magyarországra a jelenlegi illiberális légkörben – Fischer belülről dolgozik a változásért” – írta a The Guardian.
„Ez egy olyan ország, ahol lehet érvelni, vitatkozni, felemelni a hangunkat, más véleményen lenni, és én folyton kritizálni fogom azokat a dolgokat, amelyekkel nem értek egyet” – mondta Fischer a lapnak.
A lap azt is megírta, hogy Fischer Iván zsidó ember, és a politikai nézeteit családi élményei befolyásolták. Nagyanyját megölték Auschwitzban, nagyapját halálra verték Buchenwaldban, a szülei a háború alatt Budapesten rejtőzködtek. „Tényleg vissza akarunk térni a nacionalista múltba, amikor nemzetek és vallások fordultak egymás ellen? – kérdezte Fischer a lap szerint. – Ebből áll Európa történelme, és ez az ok, amiért hiszek az európai integrációban, amely által végre a nemzetek családjává válhatunk, és békében élhetünk egymással. Ez mindennél fontosabb – vélte Fischer, aki szerint a zene segíthet beteljesíteni ezt az álmot.
Dacára a magyar illiberális demokrácia kihívásainak és annak, hogy Fischer toleráns volta miatt előnyben részesíti Berlint, ahol gyermekeit neveli, és élvezi a berlini munkáját, mégis úgy érzi, hogy élete hátralevő részében a Budapesti Fesztiválzenekarral fog dolgozni – összegzett a cikk.
Fischernek a magyar kormányról adott barátságos értékelését meglepetésként is lehetne tálalni, de nem az: a dirigens az elmúlt néhány évben külföldön adott interjúiban többnyire óvatosan temette a magyar demokráciát. Inkább a nacionalizmus, az antiszemitizmus és a rasszizmus terjedését bírálta általánosságban, mintsem a kormányt.
Hillary Clintonnak írt 2011-es, tavaly nyilvánosságra került levelében nem volt ilyen visszafogott: azt írta a magyarországi látogatást tervező politikusnak, hogy az Orbán-kormány figyelmen kívül hagyja az emberi jogokat és a szólásszabadságot, és Clintonnak közleményben kellene elítélnie a diktatórikus folyamatokat, ha nem akar az autoriter rezsim támogatójának tűnni.
Forrás: mno.hu
Fotó:t-zones.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS