A magyar kormány minden olyan uniós javaslatot támogat, amely az energiaárak csökkenéséhez vezet, de azt nem támogatja, amely az ellátásbiztonságot felszámolja – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Gulyás Gergely a héten tartott uniós csúcstalálkozó eredményeiről szólva kiemelte, Magyarország számára hátrányos lett volna, ha az Európai Unió a gázra vonatkozóan is szankciókat és embargót vezet be, valamint olyan gázárképzést fogad el, amely veszélyezteti a hosszú távra megkötött gázszerződéseket. Ez Magyarország esetében azt jelentené, hogy az oroszok felmondanák a korábban megkötött szerződést és innentől kezdve az ország gázellátása kerülne veszélybe – tette hozzá.
A bizottságnak lényegében nem árcsökkentő, hanem a szankciókat a gázra is kiterjesztő javaslatai voltak, ami egyértelműen és biztosan azzal jár, hogy Magyarországon a családoknak és a vállalkozásoknak nem jut elegendő gáz – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, ezt sikerült megakadályozni, hosszú távú gázmegállapodásokra vonatkozó szabályozást nem vezet be az Európai Unió.
Az uniós csúcs döntései szerintünk racionális alapon nyugszanak, és valóban az a helyzet, ami fontos volt, azt meg tudtuk védeni, ami pedig előnyös, abból mi is részesedhetünk
– értékelt Gulyás Gergely.
Úgy vélekedett, Európa nem képes saját magát gázzal ellátni, így nincs abban a helyzetben, hogy diktálja az árakat, az áram esetében ugyan önellátó, de ebben a szegmensben is egyelőre a gázpiac határozza meg az árampiacon kialakuló árakat. A problémákat nem oldja meg, de jó ötlet lehet a ma olcsóbban előállítható, megújuló energia használata, ez enyhíteni tudja a bajainkat és valamennyivel lejjebb viheti különösen az áram árát – mondta.
Ne legyen kötelező a közös beszerzés
A közös uniós gázbeszerzések ötletével kapcsolatban Gulyás Gergely úgy vélekedett, a magyar kormány ragaszkodik ahhoz, hogy ne legyen kötelező semmilyen beszerzésben részt venni. Mindaddig, amíg egy ilyen mechanizmus, eljárás nem közös akció, hanem önkéntes és a csatlakozásról alkalomról alkalomra szabadon dönthetünk, addig ez a mi érdekeinkkel is összhangban áll – közölte a miniszter.
Fontos, hogy a cégek ne menjenek tönkre
A szombati kormányinfón bejelentett gazdasági intézkedésekre kitérve a miniszter azt mondta, a kamatstop a kis- és közepes vállalkozások hiteleire történő kiterjesztésével, a Széchenyi kártya hitelprogram meghosszabbításával és gyármentő program meghirdetésével a kormány célja, hogy a magyar gazdaság a lehető legkisebb veszteségeket szenvedje el a jelenlegi helyzetben.
Cél, hogy a vállalkozások tudják fizetni a hiteleiket és ne menjenek csődbe, az iparmentő csomag esetében segítsék a vállalkozásokat a gázbeszerzésre szerződni, amelyek nélkül tömeges munkanélküliség is kialakulhat, márpedig ez a legfontosabb, amit el kell kerülni ebben a helyzetben – tette hozzá.
A sajtóban megjelent orosz-amerikai tárgyalásokra vonatkozó kérdésre Gulyás Gergely úgy válaszolt, a magyar kormány üdvözli a tárgyalások hírét, nagyon fontos, hogy legyen egy olyan párbeszéd, amely a béketárgyalásokhoz és a békéhez vezethet el.
Kulcsfontosságú, hogy legyen párbeszéd és ez a párbeszéd mielőbb béketárgyalások formájában öltsön testet – jegyezte meg a miniszter.
Forrás: MTI, fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS