Biztosan lesznek politikai viták és vannak súlyos ideológiai nézetkülönbségek, de személyekben rejlő akadálya nincs annak, hogy Budapest érdekében a kormány és a főváros együtt tudjon működni – jelentette ki az atv.hu-nak adott, kedden megjelent interjúban Gulyás Gergely. A kencelláriaminiszter arról is beszélt, hogy az önkormányzati választásokon ugyan komoly pozíciókat veszítettek, de a kormány támogatottsága országosan továbbra is erős. Kiemelte: az egymást követő hetedik év volt, amikor a gazdaság jelentősen bővült, ezért “minden hibánkkal együtt is a rendszerváltás óta eltelt legjobb évtizede az országnak a 2010 és ’20 közötti időszak”.
A kancelláriaminiszter az önkormányzati választások kapcsán az atv.hu-nak adott interjúban arról beszélt: tény, hogy fontos pozíciókat veszítettek, de “az ellenzék mai mércéje szerint számukra a szűkebb vereség is győzelemmel ér fel”. Mint kifejtette, a kormány támogatottsága országosan erős, hiszen a szavazatok 52-53 százalékát szerezték meg. Megjegyezte: a 2006-os önkormányzati választásokon kísértetiesen hasonló eredményt értek el,
amelyet mindenki földcsuszamlásszerű fideszes győzelemként értékelt. Akkor “csak” nem nyertük meg Budapestet, most pedig elvesztettük. A végeredményt tekintve ugyanaz, mégis micsoda különbség! A veszteség azonban nem azonos a vereséggel.
A színházak finanszírozása kapcsán kialakult ellenzéki hisztériáról az interjúban úgy nyilatkozott: szó sincs a színházak elfoglalásáról, vagy kultúrharcról. Úgy vélte, sajnálatos, “hogy sokan elhitték a balliberális média álhíreit a kormány kulturális változtatási szándékairól, és mire a valóság kiderült, már kínos lett volna lemondani a tüntetést”. Gulyás Gergely hangsúlyozta: a fővárosi önkormányzat szabadon dönthet arról, milyen színházakat kíván saját maga fenntartani, melyeket nem kíván, hol kíván az állammal közös fenntartást. Úgy vélte, ez a hosszú távú, normális, színvonalas, kiszámítható működtetést szolgálja.
Karácsony talán nem értesült arról, hogy ő a főpolgármester
Gulyás Gergely az interjúban arról is beszélt, hogy Karácsony Gergely azok közé tartozott, akivel korábban beszélőviszonyban volt, bár az LMP kettészakadása után viszonya a szakadárokhoz árnyaltabbá vált. Ugyanakkor hangsúlyozta: bár biztosan lesznek politikai viták és vannak súlyos ideológiai nézetkülönbségek, “személyekben rejlő akadálya nincs annak, hogy Budapest érdekében, ott, ahol szükséges, a kormány és a főváros együtt tudjon működni”. A kancelláriaminiszter megjegyezte:
amikor Karácsony Gergely a hazánkról szóló hírhamisításban élenjáró Der Spiegelnek magyarországi führerkultuszról beszél, vagy az általában – még szélsőséges szövetségesei által is elismerten – független bíróságok pártatlanságát vonja kétségbe, vagy kirakatdemokráciáról és a valódi politikai verseny hiányáról mesél, akkor elbizonytalanodom, hogy vajon értesült-e arról, hogy megválasztották főpolgármesternek.
Feri-kultusz vagy szocializmus utáni nosztalgia?
Az interjúban arról is kérdezték a minisztert, mi a véleménye arról, hogy a fiatal, 17-20 éves korosztály egy részében Gyurcsány-kultusz van, amely Gyurcsány Ferenc szerint egyenesen “Feri-kultusz”, mivel az utcán utánakiabálnak a tinik, hogy “helló, Feri”. Gulyás Gergely elmondta:
ha ez az öröm maradt meg Gyurcsány Ferencnek a magyar politikában, én ezt nem venném el tőle.
Ugyanakkor kiemelte:
senki 1990 után a magyar közéletben olyan bűnöket a saját hazájával szemben megközelítőleg sem követett el, mint Gyurcsány Ferenc. Nyilván jobb esélye van azokat átverni, akik korukból adódóan ezt az időszakot tudatosan még nem élhették át, mint azokat, akik elszenvedői voltak.
Mint megjegyezte:
az a mai ellenzéket minősíti elsősorban, hogy Gyurcsány Ferenc az ellenzék vezetője, de én ebben inkább a szocializmus után még mindig vágyakozó vagy nosztalgiát érző idősebb korosztály kisebbségét látom, nem pedig a fiatalokat.
A legjobb évtized a rendszerváltás óta
Gulyás Gergely az interjúban kiemelte azt is:
összességében ez most már az egymást követő hetedik év volt, amikor a gazdaság jelentősen bővült. Azt mondhatjuk, hogy minden hibánkkal együtt is a rendszerváltás óta eltelt legjobb évtizede az országnak a 2010 és ’20 közötti időszak.
Az Európai Néppárttal való viszonyról úgy fogalmazott: a Fidesz maradása vagy távozása a néppárt számára irányválasztás kérdése.
Ha a néppárt az a kereszténydemokrata, jobbközép, konzervatív pártcsalád kíván lenni, amely célok mentén a hetvenes években létrejött, akkor az nélkülünk és azok nélkül, akik ma a Fideszhez Európában barátilag viszonyulnak, nem fog menni
– mondta. Gulyás Gergely szerint a Fidesz távozása “a néppárt számára a vég kezdete” lenne, a Fidesz számára pedig “valami újnak a kezdete”.
Forrás: atv.hu; Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS