A munkaerőproblémákat és a demográfiai problémákat el kell választani a menekültügytől – hangsúlyozta portálunk érdeklődésére a Kormányinfón Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter kiemelte, amíg ezekben az alapvetésekben nem értenek egyet a tagállamok, addig nem lesz működő európai menekültügyi szabályozás. Mint megjegyezte, a bevándorlók beárazása rendkívül rossz emlékeket idéz.
Portálunk a Kormányinfón felidézte, Brüsszel a migrációs döntéssel párhuzamosan, kvázi beárazta a bevándorlókat, mondván személyenként 8 millió forintnak megfelelő összeget kell kifizetnie azoknak a tagállamoknak, amelyek nem hajlandóak a kötelező kvótának megfelelően migránsokat befogadni. Ugyanakkor felvetettük, nem lenne-e érdemesebb a viták helyett egyszerűen csak kifizetni ezt az összeget, mert így is megéri, esetleg Brüsszel felé támasztott a határvédelmi költségeinkből ennyit lefaragni. Gulyás Gergely válaszában elsőként kiemelte,
az embereknek a beárazása rossz emlékeket szül, talán pont a romániai szászok tudnának erről mesélni.
A kancelláriaminiszter ugyanakkor kifejtette, a legalapvetőbb probléma ott van, hogy téves minden olyan szabályozás, amely nem abból indul ki, hogy menekültstátuszért csak a legközelebbi biztonságos országban folyamodhat valaki, akit a saját hazájában üldöznek bármilyen okból vagy háború miatt menekülnie kell.
Tipikusan ez a helyzet az Ukrajnából érkezők esetén, és a magyar kormány ennek megfelelően is jár el
-emelte ki, hozzátéve, ha a világ másik felén valahol van egy menekülésre okot adó körülmény, az az ottani első biztonságos országban kell, hogy a menekültstátuszt garantálja.
Ha pedig még ilyen sincsen, valaki csak a jobb élet reményében érkezik, annak semmilyen joga nincs arra, hogy Európa bejöjjön
-hangsúlyozta a kancelláriaminiszter, hozzátéve, hogy erre egy migránsnak legyen lehetősége, arról a tagállamoknak kell külön dönteniük. Példaként felidézte, ha Németországnak gazdasági ereje fenntartásához 250-300 ezer szakmunkásra van szüksége, akkor ez munkaerőpiaci kérdés. Gulyás Gergely kiemelte, Magyarország éppen ezt igyekszik elkerülni úgy, hogy évről-évre meghatározza a betöltetlen álláshelyek számát, és csak ezekre a helyekre jöhetnek esetenként, szigorú nemzetbiztonsági ellenőrzést követően külföldről vendégmunkások.
A munkaerőproblémákat és a demográfiai problémákat el kell választani a menekültügytől
-hangsúlyozta. Mint megjegyezte, jelen pillanatban a hatályos nemzetközi szabályozások szerint menekült csak az lehet, akit közvetlenül az Európai Unió szomszédságában üldöznek. Ilyen ország jelenleg egy van, Ukrajna. Kiemelte továbbá, hogy nagyon fontos még az unió területére való belépés előtt eldönteni, hogy valaki jogosult-e a menekültstátuszra, mivel utána kitoloncolni már lehetetlen az embereket.
Amíg ezekben az alapvetésekben nem értünk egyet, addig itt jó szabályozás nem lesz
-jelentette ki.
Németország alapvetően másnak látja Európa jövőjét
Portálunk arról is érdeklődött, hogyan látja egynapos németországi látogatása után a német és a magyar jobboldal kapcsolatait, illetve a mostanában gyengélkedő német jobboldali pártok jövőjét. Gulyás Gergely elmondta, a látogatás során a CDU több képviselőjével, egy volt kancellárjelölttel, a német kancelláriaminiszterrel találkozott és egyes gazdasági szereplőkkel is egyeztetett. Mint kifejtette, a magyar-német kapcsolatoknak megvannak a szépségei és a nehézségei is. A szépségei közé tartozik, hogy nagyon ritkán van két olyan ország, amit olyan mértékben köt össze kultúra, történelem és nemzetiségek és a gazdaság, mint amilyen Magyarország és Németország. A kancelláriaminiszter kiemelte, vannak politikai viták, amelyek abból adódnak, hogy a két ország alapvetően másként képzeli el Európa jövőjét. Ennek voltak jelei már a CDU/CSU többségű kormányok idején, de most még egyértelműbb, amikor egy szociáldemokrata-liberális-zöld kormánya van Németországnak.
Ennek ellenére az Európai Unióban szövetségesek és partnerek vagyunk, ezért arra hívtam föl a tárgyalópartnereim figyelmét, hogy rögzítsük az egyet-nem-értés területeit, ott valószínűleg nem fogunk tudni előrehaladni, de ott, ahol egyetértünk, a hadiipari együttműködés terén például, ott pedig próbáljuk meg ennek az előnyeit kölcsönösen learatni
-hangsúlyozta Gulyás Gergely.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS