A kancelláriaminiszter Facebook-oldalán tette közzé, hogy rágalmazás miatt büntetőfeljelentést tesz a Legfőbb Ügyészségen és a Pesti Központi Kerületi Bíróságon az utóbbi időkben elszaporodó álhíroldalak ellen, amelyek sorozatosan közölnek valótlan információkat a kormány intézkedéseiről és soha el nem hangzott kijelentéseket kormánypárti politikusoktól.
A fake news, vagyis az álhírek először talán Donald Trump amerikai elnökjelölti kampánya során kerültek az érdeklődés homlokterébe világszerte. Ugyanis már akkor is nyilvánvaló volt, hogy valamilyen megmagyarázhatatlan okból kifolyólag szerte a nagyvilágban a nagy tömegeket elérő álhírgyárak rendre a globalista, balliberális oldalnak kedvezve támadják a közélet jobboldali szereplőit. A skála rendkívül széles az olcsó rágalmaktól az összetett konspirációkig, a különböző politikusoknak tulajdonított idézeteken keresztül – amelyek a valóságban azonban természetesen sosem hangzottak el. És persze az álhírgyártás fontos eleme, hogy a liberális média folyamatosan álhírgyártással vádol mindenki mást, minden nem liberális médiumot, kormányt, közéleti szereplőt.
A magyarországi liberális ellenzék is azonnal elkezdte használni, egyre gátlástalanabbul és egyre tömegesebben ezt az eszközt már a 2018-as választások kampányában is. Sorra alakultak és alakulnak az álhíreket terjesztő oldalak, blogok, amelyek átláthatatlan finanszírozással megsegítve érik el az embereket, uszítanak, lázítanak, kifejezetten a legalantasabb rágalmak segítségével hergelik az embereket, sokszor akár erőszakos cselekmények kiprovokálására is alkalmas módon. Eklatáns példája ennek az érdekes módon az idei önkormányzati kampányban aktiválódott EzaLényeg.hu oldal, ahol nap, mint nap valótlanságokkal támadták például Tarlós Istvánt, illetve úgy általában minden fontosabb kormánypárti jelöltet. Az ügy pikantériája, hogy az oldal szocialista kötődésekkel rendelkezik, és a nyilvános adatok szerint csupán a kampányhajrában, kizárólag a Facebookon több, mint 70 millió forintot költöttek a hirdetésére. Könnyen belátható, hogy ilyen valótlan tartalmakkal és a hatalmas, mondhatni korlátlan és ismeretlen eredetű hirdetési költségvetéssel már érdemi befolyást lehet gyakorolni egy országos választásra is.
Gulyás Gergelynél közlése szerint az verte ki végleg a biztosítékot, hogy a különböző álhírgyárak a nyugdíjak csökkentéséről és megszüntetéséről kezdtek hazudozni, majd mindezt valótlanul különböző kormánytagok szájába is adták. A kancelláriaminiszter ezek után határozott az ügy jogi útra terelése mellett. Némileg szokatlan lépés azonban, hogy nyilvános posztjában a miniszter példaként konkrét oldalakat is említ, így ezekből szemlézhettünk is.
A miniszter által belinkelt oldalakon többségében gyomorforgató, gyűlöletkeltő, uszító tartalmak jelennek meg, kizárólag kormánypárti politikusokról. A hírhedt balliberális érték, a szolidaritás azonban ebben az ügyben sem működik a hazai liberális sajtóban, hiszen az erre általában különösen érzékeny ellenzéki politikusok és véleményformálók folyamatosan és cinikusan hallgatnak, a legvadabb és legképtelenebb álhírek esetében is rendszeresen erősíteni igyekeznek az álhírek hatását. Ismerve azonban a különböző hazai fakenews-gyárak bizonyos kötődéseit, ez egyáltalán nem meglepő…
Vezető kép: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS