A Fidesz frakcióvezetője terjedelmes interjút adott a Figyelőnek. Gulyás Gergely szerint nem szabad hátradőlni, akármilyen biztatók az előzetes eredmények. A szakpolitikus a kampányról, a ellenzék “tiszta pártjairól”, a választások utáni tervekről és Magyarország nemzetközi megítélésről is beszélt a lapnak. Szemlénket olvashatják.
A választások előtti, feltűnően nyugalmas időszakra, a fantomkampányra reagálva elmondta: a 2002-es megmérettetés örök figyelmeztetés arra vonatkozólag, hogy egy választást előnyösnek tűnő helyzetből is könnyedén el lehet veszíteni.
Az ellenzék akkori szervezettsége és felkészültsége összehasonlíthatatlanul más volt, mint amit ma tapasztalunk. Mégsem szabad elfelejtenünk: ha bárki elhiszi, hogy egy választást már előre megnyert, akkor azt jó eséllyel elveszíti.”
A Jobbik és más ellenzéki pártok összefogásának lehetőségéről, az ellenzék általános állapotáról kijelentette:
Mi őszintén reméljük, hogy a politika nem válhat teljesen amorálissá és elvtelenné. Az, hogy ma megyei jogú város polgármesteri tisztségére Gyurcsány Ferenc és Vona Gábor ugyanazt ajánlja, tökéletes szimbóluma a teljes elvtelenségnek és önfeleadásnak, amely a szélsőjobbtól a szélsőbalig a magyar ellenzéket jellemzi. A választópolgárok azonban nem a pártok hitbizományai, ezért e pártokat távolról sem követik olyan rugalmasan az elvtelenségben, mint amennyire azok elvtelenek a rugalmasságban.“
Soros György háttérjelenlétéről a magyar politikában a következőt állította:
Soros György a magyar közéletbe évtizedek óta bele kíván és bele is tud szólni. A befolyás mértéke és veszélyességi foka is változott. Mi mindig azt mondtuk, hogy amíg Soros aktív közéleti részvétele csak balliberális szervezetek támogatásában merül ki, addig alkotmányos kötelességünk együtt élni azzal, hogy valakinek a magyaroszági tevékenysége velünk szemben álló, kritikus csoportok és pártok külföldről történő finanszírozásában ölt testet. A bevándorlási válság új helyzetet teremtett, hiszen itt az ország biztonságáról, a magyar nemzet fennmaradásáról, a szó legklasszikusabb értelmében vett nemzetbiztonságról van szó.“
Az ellenzék által “Orbán Viktor őszödi beszédének” elkeresztelt ügyről:
A mi alapállásunk mindig is az volt, hogy egyetlenegy bevándorlót sem vagyunk hajlandók befogadni, sem uniós kvóták alapján, sem attól függetlenül. Így is tettünk. Az is mindenki számára elérhető és nyilvános információ volt, hogy Magyarország a genfi egyezmény alapján, amely a magyar belső jog része, egy évben hány üldözöttnek nyújt oltalmat. Semmilyen újdonság nem történt, ez vihar egy pohár vízben.”
Az ellenzék tartalmi állításainak hiányáról Gulyás elmondta, hogy a magyar balliberális oldal azért nem tud ma a jövőre nézve hitelesen semmit ígérni, mert azzal a tragikus kormányzati teljesítménnyel sem nézett még szembe, amelyért a magyar ellenzéknek az Együtt-től az MSZP-n át a Demokratikus Koalícióig terjedő részét közös felelősség terheli.
Márpedig azoknak minden, a kormányrúd visszaszerzése érdekében tett ígérete hiteltelen, akik egyszer már komoly hajótörést okoztak, amikor csődbe vezették az országot.”
A jobbik “alakváltásai” kapcsán úgy nyilatkozott, hogy amit a Jobbik tesz, azt igazolja, hogy ennek a pártnak semmilyen elvi alapon álló politikai mondanivalója nincsen, kizárólag a hatalom megszerzésének szándéka vezeti őket. Valamit hozzátette: “már azt sem tudjuk, hogy van-e egyáltalán identitásuk. “
Karácsony Gergely szerepvállalásáról, a Kunhalmi fémjelezte MSZP kampányról megjegyezte:
Fogjuk fel a szocialisták sajátos önsanyargatására való hajlamának, hogy azt kérték fel kormányfőjelöltjüknek, aki néhány évvel ezelőtt még a fidesznél is jobban utálta őket. Mindenesetre Karácsony Gergelynek a rendszeres Unicum-fogyasztás a választási kampányban biztosított.”
Az alapjövedelem (az örökké termő fa) ígéretét így kommentálta:
Ha az a kérdés, hogy a “Miként tegyük tönkre az országot?” versenyben milyen kecsegtető ígérettel lehet a győzelem esélyével részt enni, akkor az alapjövedelem biztos az egyik legjobb javaslat.”
Hozzátette még: amikor minibálbér és munkaerőhiány van, “akkor azt követelni, hogy azok is kapjanak fizetést, akik semmit sem dolgoznak, önsorsrontó, morálisan elfogadhatatlan, a magyar társadalom és gazdaság érdekével összeegyezhetetlen.”
Arról, hogy a választások után csillapodna az országot érő politikai támadás, nyomás elmondta:
Elsőként kimondani az igazat a legtöbbször nem hálás, nagyon sokszor veszélyes feladat. (…) látni kell, hogy Magyarország tekintélye, véleméyünk fontossága az elmúlt években jelentősen megnövekedett. Ugyankkor ezzel egy olyan, Európa jövőjével kapcsolatos érdekvita középontjába kerültünk, amelyben a velünk szemben álló felek nem a pluralizmus, hanem a kirekesztés talaján állnak, és nem akarják elfogadni a tőlük eltérő vélemények létének jogosságát. Ezért nem valószínű, hog a jövőben nem érnek bennünket hasonló méltatlan támadások.”
Figyelő, PS/SZDM; Fotó: PS/HPGY
Facebook
Twitter
YouTube
RSS