Mint ismert, az EU-s költségvetés és a helyreállítási csomag elfogadását Magyarország és Lengyelország megvétózta. A két ország szerint az uniós finanszírozás jogállamisági feltételekhez kötése sértené az uniós alapszerződést, illetve az Európai Tanács júliusi csúcstalálkozóján elfogadott állásfoglalást. Ahogy az várható volt, a balliberális európai politikusok részéről nem maradtak el a hisztérikus reakciók és az áldozati szerepben való tetszelgés sem.
Az EP-alelnök Manfred Weber például a következőképpen fogalmazott:
Ha Magyarország és Lengyelország komolyan hajlandó blokkolni az EU teljes finanszírozását és a koronavírus-válságból való kiemelkedést szolgáló szolidaritási elemet is, csupán azért, mert önző módon kizárólag a nemzeti érdekeiket követik, akkor az EU súlyos válságba kerül.
Az EP egyik alelnöke, Katarina Barley, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa pedig hozzátette:
Most bosszulja meg magát, hogy kesztyűs kézzel bánt a lengyel és a magyar kormánnyal az Európai Bizottság, az Európai Tanács, és mindenekelőtt a konzervatív pártcsalád, amelynek még mindig tagja Orbán Viktor Fidesze.
De nem maradhatott ki a megszólalók sorából a magyargyűlölő Guy Verhofstadt sem aki Facebook- bejegyzésében azon véleményének adott hangot, miszerint a magyar és a lengyel kormány az európai polgárok életével játszik csak azért, hogy tovább építhessék a korrupt hatalmukat.
A két ország vétójának köszönhető egyhangú döntés elmaradásával a költségvetés és a pénzügyi csomag kérdése ismét az Európai Tanács elé kerülhet. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn levélben tájékoztatta Angela Merkel német kancellárt, Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét és Charles Michelt, az Európai Tanács elnökét arról, hogy a magyar kormány megvétózza az EU hétéves költségvetésével és a helyreállítási alappal kapcsolatos jogalkotást. A miniszterelnök már korábban felhívta a figyelmet arra, veszélyezteti a tagállamok közötti bizalmat, emellett Magyarország érdekeit, ha a következő hétéves költségvetést, illetve a rendkívüli helyreállítási csomagot olyan feltételekhez kötnék, amelyek pontosan nem határozzák meg, hogy mi a vélt jogsértés, és önkényesen vezethetnek politikai alapú költségvetési szankcióhoz kettős mérce alkalmazásával.
Mateusz Morawiecki kormányfő pedig már november elején jelezte, hogy Lengyelország vétóval fog élni, ha az EU-ban nem születik az elvárásainak megfelelő költségvetési megállapodás. Múlt csütörtökön pedig a miniszterelnök hivatalos levélben tiltakozott az EU vezetőinél az ellen, hogy jogállamisági mechanizmushoz kössék az uniós forrásokat.
Forrás: atv.hu; Facebook, Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS