Még idén lezárulhat a hazánk által megindított kvótaper az Európai Unió bíróságán. A visegrádi együttműködés az európai tranzitországokkal és a migránsok célországaival áll szemben kvótaügyben. A témakör kapcsán az igazságügyi tárca államtitkára azt mondta, hogy ha Magyarország egyszer elfogadja, hogy migránsokat irányítson a területére az Unió, az első turnust újabbak és újabbak követik majd.
Kedvező forgatókönyv szerint még az idén véget érhet az a kvótaper, amelyet az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága előtt indított meg Magyarország – értesült a Magyar Idők. A perben hazánk – még decemberben – azt a határozatot támadta meg, amelyet az Európai Unió Tanácsának bel- és igazságügyi formációja hozott 2015 őszén. A döntés értelmében az unió más tagállamaiba kellene áthelyezni csaknem 120 ezer olyan külföldi személyt, akik eredetileg Olaszországban és Görögországban nyújtották be menedékkérelmüket. Annak idején Magyarország, Csehország, Románia és Szlovákia nemmel szavazott, Finnország pedig tartózkodott a kérdésben. Szlovákia szintén az uniós bírósághoz fordult.
A kvótaperben tavasszal minden tagállam lehetőséget kapott rá, hogy kifejtse álláspontját, és Völner Pál, az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára szerint erős visegrádi együttműködés alakult ki ez ügyben is. A másik oldalon is felsorakoztak azonban tagállamok: a migránsok szétosztása mellett elsőként az átvonuló bevándorlás által leginkább sújtott Görögország emelt szót, majd napokon belül csatlakozott a hasonló cipőben járó Olaszország, a bevándorlás fő célországai – Németország és Svédország –, a merényletek tépázta Franciaország és Belgium, valamint az Európai Bizottság és Jean-Claude Juncker bizottsági elnök hazája, Luxemburg is. Völner felhívta a figyelmet a német migrációs politikát korábban feltétlenül támogató Ausztria pálfordulására, és úgy véli, a választások közeledtével más országokban is beállhat ilyen álláspontváltozás a kényszerbetelepítés ügyében.
Völner Pál szerint a bevándorlók elosztásáról szóló mechanizmus kialakítása egyáltalán nem véletlen kisiklás. „Nem átmeneti megoldásról, ideiglenes intézkedésről, hanem állandó, hosszú évekre kitalált módszerről van szó. Ha Magyarország egyszer elfogadja, hogy a területére az Unió migránsokat kényszerítsen, az első turnust újabbak és újabbak követik majd. Magyarország viszont ebből nem kér” – fogalmazott az államtitkár. A politikus elmondta, hogy ezt juttatja kifejezésre a Luxembourgban előterjesztett magyar kvótakereset, s ezért kezdeményezett idehaza népszavazást a kormány a kényszer-betelepítés ügyében. A magyar választók valószínűleg ősszel járulhatnak majd az urnákhoz.
forrás: magyaridok.hu, kép: MTI (Szigetváry Zsolt)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS