A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) vezetősége állásfoglalást adott ki Hosszú Katinka nyílt levele ügyében, és ahogy fogalmaztak, értetlenül állnak a háromszoros olimpiai bajnok úszó megnyilvánulása előtt. A szöveg hosszan taglalja, hogy milyen anyagi juttatásokat adtak korábban Hosszú Katinkának, és most a válogatott úszóknak, és utalást tesz Shane Tusup anyagias követelőzésére, amely állítólag sokfelé visszatetszést kelt a világban.
A Szövetség megalapozatlannak nevezte a vádakat, és újra előkerült a tavaly kirobbant vita alapja, amikor az úszó mozgáselemző szoftvert kért, amit a Gyárfás Tamás által vezetett úszószövetség kizárólag videórendszerként volt hajlandó értelmezni. Onnantól fogva elbeszéltek egymás mellett a felek, és a MÚSZ a jelek szerint azóta sem került közelebb a lényeghez, mert állásfoglalásában újra azt hangsúlyozta, hogy beszerezték a videórendszert, amelyet viszont Hosszú Katinka egyszer sem vett igénybe. Ez egyébként kevéssé meglepő annak fényében, hogy nem ezt kérte.
A Szövetség részéről előkerült az összes többi régi sérelem, beleértve Hosszú Katinka elzárkózását a magyar úszósport vezetőivel való párbeszédtől, a kimaradását a világbajnokság promóciós filmjéből, Gyárfás Tamásnak pedig egy személyre szóló dicséret is befért az állásfoglalásba:
Korábban a Magyar Úszó Szövetség elnöke személyesen járt közben annak érdekében, hogy Hosszú Katinkát az Amerikából történt hazaérkezését követően a Vasas szerződtesse egyedi nagyságrendű havi fizetésért. Közreműködött abban, hogy a Porsche Hungáriától gépkocsit kapjon, a Groupama Biztosítóval pedig nagyvonalú szerződést köthessen.
A MÚSZ arra is kitért, hogy a 2012-es londoni olimpia után „fedezte Katinka teljes Világkupa-körutazásának összes költségét, hiszen akkor az eredményesség hiányában a viadalok rendezői még nem hívták meg”, ugyanakkor nem kért részesedést a pénzdíjaiból. A Szövetség szerint a pénzdíjak sokasodásával változott meg Hosszú Katinka viselkedése a sportág szakvezetőivel szemben. Az állásfoglalás taglalja, hogy a MÚSZ mennyi gesztust tett a Hosszú-Tusup versenyző-edző páros felé, de nem volt foganatja, az „újabb támadást” pedig groteszknek tartja, miközben zajlik a jövő évi világbajnokság előkészítése.
Tagadja az állásfoglalás Hosszú Katinka azon állítását is, hogy a Szövetség érdekek mentén működik, és sakkban tartja a versenyzőket, valamint a klubokat is. A MÚSZ hosszan részletezi azt is, hogy milyen jellegű és mekkora anyagi támogatásokat juttat a válogatott tagjainak:
A MÚSZ a szerdai napon a válogatott hét tagjának – majd később még további tizenötnek – személygépkocsikat ad át a minél eredményesebb vb-felkészülést segítendő, és a következő esztendőre is milliós nagyságrendű felkészülési támogatást nyújt a legjobbaknak. Mint ahogy évekkel ezelőtt is igyekezett a lehető legnagyobb mértékben támogatni a versenyzőket, a klubokat, világversenyek Magyarországra hozatalával segíteni a sportág népszerűsítését, már jóval azelőtt is, hogy Katinka igazán eredményes úszóvá vált.
Hosszú és férje, Shane Tusup eredményességét elismerve, az állítja a MÚSZ, hogy az edző viselkedésére sokan panaszkodnak a nemzetközi színtéren is, elsősorban anyagi vonzatú dolgokban, azonban a konkrétumokat sejtelmesen homályban hagyja az állásfoglalás. Végül hivatkozik a kiváló eredményeket produkáló magyar úszósportra (Hosszú Katinkán kívül egy ezüst és két bronzérem a riói mérleg), amelynek „teljes mértékben része, sőt, főszereplője Hosszú Katinka is”.
Ellentmondásos, hogy amíg Hosszú Katinka úgy nyilatkozott, hogy magáért, versenyzőtársaiért és az úszásba elhivatottan belevágó gyerekekért, fiatalokért egyaránt szót emel, és a rossz, hiányos felkészülési körülményeket bírálja, addig a MÚSZ válaszában elsősorban pénzügyi természetű ügyeket boncolgat, és burkoltan a Hosszú-Tusup párost vádolja anyagiassággal.
forrás: facebook.com/Magyar Úszó Szövetség
Facebook
Twitter
YouTube
RSS