Gyárfás Tamás Seszták Miklós fejlesztési miniszter segítségét kérte, mivel elege van a támadásokból, a “megaláztatásokból”. A Nemzeti Sport az ex-úszóelnök visszás ügyeiről írt, Gyárfás már a cikk megjelenése előtt elküldte a saját verzióját, és vitapárbajra hívta ki a sportnapilap új főszerkesztőjét. A Gyárfás által alapított bulvárlap (Sport Plusz) szerint minden olvasó mellette van, és senki sem áll ki Hosszú Katinkáék mellett.
A Nemzeti Sport szerint Gyárfásnak százmillió forintos nagyságrendű bevétele származott például abból, hogy a nemzetközi szövetség hivatalos lapját, a FINA Aquatic World Magazine-t évek óta a cége adja ki évente 200 ezer dollárért. (Ezt az információt amúgy a Hvg.hu nyomán portálunk is megírta). Tényleg érdekes, hogy a világszövetségben éppen Gyárfás alelnök a felelős a médiaügyekért, miközben cége, a St. Plusz Kft. adja ki a kéthavonta megjelenő lapot. Persze a FINA szerint szó sincs összeférhetetlenségről. Miért is lenne?
(Azt már csak halkan tegyük hozzá, hogy a cég elnevezése nem túl ötletes. Köztudott, hogy hosszú évekig ő volt a tulajdonosa a Sport plussz nevű bulvársportlapnak, ami szellemiségében most is hozzá köthető. Az újság kezdőoldalán a következő cikkét ajánlja elsőként: “Gyárfás Tamás lemondása után megdöbbentő változást tapasztaltunk a hozzánk érkező reagálásokban. Az olvasók, még akik ki is mondják, le is írják, hogy nem szimpatikus nekik Gyárfás – azóta kiállnak mellette… lapunk második felét kivételesen a sok-sok reagálás közül kiválasztott csokorral nyitjuk. Tegyük hozzá, és ez a legmegdöbbentőbb: senki sem állt ki Hosszú Katinkáék és pláne nem Tusup, továbbá Gyurta Daniék mellett!“ Húha!
Évi háromszáz-ötvenezer dolláros fixszel az ember…
A Nemzeti Sport szerint Gyárfás cégének csak 2013-ban 350 ezer dolláros bevétele volt, és négy éven át ennek a pénznek a négyszerese érkezhetett hozzá. Egyébként más téren is kifogásolják az úszó világszervezetet, amelyet joggal hasonlítanak a korrupcióról ismert nemzetközi labdarúgó-szövetséghez (FIFA): állítólag napi 400 dolláros napidíjat fizetnek a vezetőknek, de nem nyilvánosak az erről szóló összesítések. Gyárfás egyébként azt írta, a vele kapcsolatban említett összeg fényévekre van a valódi összegtől. (A sportdiplomata levelet írt a szerkesztőségeknek, amelyben megvédi magát már a Nemzeti Sport cikkének megjelenése előtt!).
A Nemzeti Sport emlékeztet arra, hogy a Nap TV egykori Angol utcai székházát jelképes egy forintért adja ki Gyárfás a 2017-es vizes vb szervezőbizottságának, és a lebonyolító állami cégnek, miközben a bérlő százmilliós nagyságrendű felújítást végzett el benne, ami végső sorban majd Gyárfás vagyonát fogja gyarapítani. A lap információi szerint “Gyárfástól vagy egy cégétől bérli” a magyar úszószövetség a Kossuth tér melletti irodáit is, az állami Bp2017 Nonprofit Kft pedig rendszeresen hirdet a nemzetközi szövetség lapjában. (Gyárfás szerint csekély összeget kapnak a hirdetésért, a székház pedig amúgy is remek állapotban volt).
Gyárfás elébe ment a cikknek és már vasárnap levelet írt, amelyet hétfőn kiegészített egy újabbal. Ezt Seszták Miklós fejlesztési miniszternek címezte (figyelmezzük a megszólítást, a baráti „Miklóst”):
„Mélyen tisztelt Miniszter Úr!
Kedves Miklós!
Mint, ahogy azt T. Miniszter úrral, a 2017. évi szervező bizottság elnökével közöltem saját megfontolásból, annak érdekében, hogy a vb felkészülés légköre biztosított legyen, a rövidpályás világbajnokságról történő hazaérkezésemet követően lemondok a MÚSZ elnöki tisztségemről. Mertem feltételezni, hogy Hosszú Katinka és Shane Tusup párral kialakult negatív kapcsolatom alapján most ezzel segítek a legjobban. Mint időközben sorra értesültem arról, hogy a világklasszis páros mögött felsorakozó versenyzők egyike sem kérte a lemondásomat, valamennyien csak amellett szólaltak fel, hogy a javítás, a jobbítás szükségszerű. Ennek ellenére az álláspontom nem változott.
Más kérdés, hogy eddig csendben tűrtem, senkinek nem nyilatkoztam, abban a reményben, hogy így szép lassan a háttérbe húzódhatok. Feltételezésem rossz volt. Elfogadhatatlan számomra, hogy rendre megalázzanak, megszégyenítsenek.
Talán nem túlzás, ennél azért többet tettem a magyar úszósportért, de netán még a világbajnokság remélt sikeréért is. Tisztelettel kérem, hogy korábbi pozitív visszajelzésének megfelelően T. Miniszter úr, mint a szervező bizottság elnöke segítse elő, hogy méltóképpen válhassak meg 23 év és 8 hónap után a Magyar Úszó Szövetség elnöki tisztségétől.”
Talán nem igényel kommentárt.
Nyílt vitára hívja az “alpári” Szöllősit
Gyárfás Tamás egyébként korábbi, vasárnapi nyílt levelében nekiment a Nemzeti Sport frissen kinevezett főszerkesztőjének, Szöllősi Györgynek. Ezt írta:
„Szöllősi György még a Magyar Sportújságíró Szövetség elnökeként tavaly 5 millió forint támogatást kért Gyárfás Tamástól a Sportcsillagok Gálája eseményhez, ám Gyárfás Tamás nem kívánta ezzel az összeggel csökkenteni akár a magyar úszósport támogatására, akár a jövő évi világbajnokság előkészítésére folyósított kormányzati forrásokat. Szöllősi György azóta Facebook-oldalán rendszeresen gyalázza Gyárfás Tamást, illetve a hozzá kapcsolódó rendezvényeket, így például a tavaly januári FINA-gálát is, amelyen egyébként VIP-meghívottként maga is részt vett”.
Majd így folytatta: „Felelős munkakörben, mellőznie kellene mind az alpári hangot, mind a boszorkányüldözést, hiszen most a méltán nagy hagyományú magyar sportnapilapot szerkeszti – melynek Gyárfás Tamás maga is két évtizedig munkatársa volt –, nem a saját Facebook-oldalát. Gyárfás Tamás ezúton jelzi, hogy bármilyen témában, bármilyen állítás kapcsán készen áll egy nyílt vitára Szöllősi Györggyel, bármelyik, ennek teret adó televíziós csatornában élő adásban; a főszerkesztő vállalja fel arccal az állításokat, lapja ne csupán aláírás nélküli cikkeket közöljön, névtelen forrásokra hivatkozzon.”
A párbajt kíváncsian várjuk, annyit viszont említsünk meg, hogy Gyárfás valóban dolgozott a Nemzeti Sportnak. Csak akkor még Népsportnak hívták.
Az egykori újságíró 1972-től dolgozott a lapnál, egészen 1988-ig, amikor a rendszerváltás hajnalán inkább átevezett a politika vízére.
Az Index szerint háború van. Erre utal, hogy minden lap beszállt. A Népszava cikkében például gyakorlatilag Gyárfás nyílt levelét dolgozza fel, és felmenti a vádak alól (ez persze a politikai hátteret ismerve érthető). Az igazán érdekes, hogy közlik a FINA korábbi állásfoglalását a vádakkal kapcsolatban.
1. Gyárfás FINA-alelnök urat mint a FINA Médiabizottság felügyelőjét kértük fel erre a feladatra, amit évek óta a legnagyobb megelégedésre lát el. Többek között ez is szerepet játszott abban, hogy a FINA az idén januárban a legmagasabb elismerésben részesítette, azaz Gold Pin-nel tüntette ki.
2. Minden Büro-tag azt a területet felügyeli, ahol tudása legjavát nyújthatja. Gyárfás úrnak hatalmas tapasztalata van a médiát érintő dolgokban, magától értetődő választás volt erre a pozícióra.
3. A FINA évi 200.000 eurót fizet a Magazin előállításáért, amely valamennyi felmerülő költséget fedezi. A FINA-nak nincs információja és nem is érdekelt abban, hogy megtudja, az St. Plusz Kft. milyen más bevételekkel rendelkezik. Minden év végén a felek áttekintik a Magazinhoz kapcsolódó elszámolást, és azt a FINA Auditorai is jóváhagyják.
4. Ez az együttműködés minden igényünket kielégíti, és a FINA-családon belül is a lehető legmagasabb megbecsülést élvezi – írta Cornel Marculescu, a FINA ügyvezető igazgatója.
Tehát szerintük minden rendben, nincs itt semmi látnivaló. A FINA bizonyítja, hogy a FINA működése rendben van.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS