Tegnap éjjel legalább 140 ember vesztette életét a Párizs belvárosában több helyszínen végrehajtott géppisztolyos, robbantásos támadásokban. Már a hadsereg egységeit is az utcákra vezényelték, lezárták a határokat, Párizsban kijárási tilalom van érvény Párizsban negyedik alkalommal kijárási tilalmat léptettek életbe. Párizsban éppen az elmúlt napokban szigorították meg a biztonsági intézkedéseket, mert két hét múlva a francia fővárosban kezdődik az ENSZ klímaügyi konferenciája, amelyen a világ állam- és kormányfői vesznek részt.
Koncertteremben, étteremben és utcán is lövöldöztek tegnap Párizs belvárosában – a civil áldozatok száma 100 fölött van, az Index 120 halottról ír, a PestiSrácok.hu hajlani riportja azonban legalább 140 áldozatról tudósít. François Hollande elnök elrendelte a szükségállapotot, bevetette a katonaságot, bevezette a okozott határellenőrzést és háborút hirdetett a terroristák ellen.
Több helyszínes terrorakciók
A Stade de France-ban, a párizsi nemzeti stadionban a francia-német labdarúgó mérkőzés folyt éppen, amikor robbanásokat hallottak. Az elkövető terroristák ketten voltak, akik egy pokolgépet is felrobbantottak. A futballpályán, a stadion bejáratánál és a közeli McDonald’s étteremnél is robban bomba, a francia elnököt pedig kimenekítették a futball meccsről.
A XI. kerületi Bataclan koncertklubban az Eagles of Death Metal nevű zenekar adott éppen koncertet, amikor a terroristák véres gyilkolásba kezdtek, itt körülbelül hetvenre tehető az áldozatok száma. Az elkövetőknél kalasnyikov volt.
Több másik helyszínen is történt lövöldözés: A La Belle Equipe barban a rue Charonne-on, a Le Carillon barnál, a rue de la Fontaine au Roi-nál, illetve a boulevard Voltaire-en. Az emberek holttestei szanaszét hevertek Párizs utcáin.
Könyörtelen háborút ígér a francia elnök
A francia főügyészség úgy tájékoztatott, hogy legalább 120 ember halt meg, öt terroristát pedig sikerült ártalmatlanítani. Folyik az elkövetők mögött álló terrorcsoport feltárása. François Hollande francia elnök meghirdette a rendkívüli állapotot, és bejelentette, hogy újra bevezetik a határellenőrzést. Az elnök elment a mészárlás helyszínére, a a Bataclan koncertteremnél pedig “könyörtelen háborút” hirdetett a terroristák ellen. A párizsi főpolgármester, Anne Hidalgo azt kérte, hogy a fővárosban senki ne menjen az utcára éjjel. Reggelre összehívták a nemzetvédelmi tanácsot, de már most megtörtént 1500 katona mozgósítása.
Allah Akbart kiáltottak
Több szemtanú úgy tájékoztatott, hogy az elkövetők Allah Akbar (Allah nagy) kiáltottak. Egy nő a Le Petit Cambodge étterem közelében azt mondta, hogy egy barátjával robogóval érkezett a helyszínre, ahol emberek feküdtek a földön, és azt hitte, autóbaleset történt, és egy kocsi rohant bele az étterembe. “Nem értettem, mi történik. Mindenfelé emberek hevertek” – magyarázta a szemtanú, aki szerint mintegy negyvenen lehettek a földön, és legfeljebb négy-öt ember állt az utcán. Elmondta ugyanakkor, hogy nem látott vért, a tűzoltók pedig nagyon gyorsan megérkeztek, és minden megdöbbentően nyugodtnak tűnt.
Egy másik szemtanú három sorozatlövésről számolt be, és mint mondta, az első nagyon-nagyon hosszú volt.
A Bataclan klubból egy újságíró beszámolóját ismerteti a lap, aki azt mondta, hogy 21.45 körül két-három fegyveres rontott be a létesítménybe, és vaktában kezdtek lövöldözni az emberekre, az egyikük egy kalasnyikovval. Az Eagles of Death Metal koncertjére körülbelül ezren érkeztek a szórakozóhelyre. “Legalább 10-15 percig tartott. Újratöltöttek. Nem kellett sietniük. Háromszor-négyszer is újratöltöttek” – mondta el a szemtanú, aki beszámolt arról is, hogy a színpad mögötti vészkijáraton tudott kimenekülni, az utcára érve pedig azt látta, hogy rengeteg vérző, meglőtt ember van már kint. “Amikor lőni kezdtek, mindenki a földre vetette magát, és egymáson kezdtek átmászni az emberek” – mesélte egy másik szemtanú, aki határozottan három támadóról számolt be, akik találomra lőttek a bent lévő emberekre. “Gépfegyvereket láttam. Testeken kellett átlépkednem. Vér volt mindenütt, az utcán pedig halottak” – mondta a Le Monde-nak az egyik túlélő.
A lap arról adott hírt, hogy a Bataclanban hajnali egykor ért véget a túszejtés, és a rendőrség az összes környező vendéglátóhelyet kiüríttette. Párizs polgármestere, Anne Hidalgo a helyszínen segítette a mentés megszervezését. A Bataclan koncertteremben, ahol az amerikai Eagles of Death Metal játszott, az egyik néző két embert látott, akik automata fegyverekkel kezdtek lőni. “A tömeg elindult az ajtók felé. A lépcsőházak hamar megteltek, mert a legtöbb ajtó zárva volt. Végül az ablakon jutottunk ki” – mondta a túlélő, akit egy közeli lakásba fogadtak be, amíg a rendőrség meg nem érkezett. “Nem értettük mi ez, csak lövéseket hallottunk” – mondta egy másik szemtanú, aki rögtön a földre vetette magát a lövések hangjára.
A Le Monde újságírója személyesen látta a lövöldözést La Belle Equipe kávézónál. Arról számolt be, hogy egy érkező autóból szállt ki a merénylő, majd nyitott tüzet a helyre egy nagy kaliberű fegyverből. “Robbanásokat hallottam. Odamentem az ablakhoz. Láttam, ahogy egy férfi kiszáll, és több sorozatot lead a kávézóra. Kiabálást halottam. Majd a férfi visszaszállt az autóba és elhajtott” – mesélte a környék egyik lakója.
Rendőrségi forrásokra hivatkozva a lap azt írta: a Stade de France közelében egy gyorsétteremben és egy sörözőben robbant bomba, a meccs viszont folytatódott, a végén pedig három kapun terelték ki a nézőket, a negyediktől viszont futva jöttek vissza azok, akik arra indultak. A nézők nem estek pánikba, de a meccs lefújása után több száz rajongó özönlött a pályára, hogy biztonságos helyet keressen. “Biztonságosabbnak éreztük a pálya közepén, mert nem volt világos, hogy mi történhet odakint” – magyarázta egy szurkoló a hírügynökségi jelentések szerint. Egy másik azt mondta: hallották a két nagy durranást, de eleinte azt hitték, petárdáznak a stadionon kívül. Egy fiatal szurkoló arról számolt be, hogy amikor elhagyták a stadiont rendőrségi szirénákat hallottak és futva hömpölygő tömeget láttak. “Vonatra tudtunk szállni, de a Gare de Nord-nál (Északi pályaudvar) a rendőrőrök azzal vártak, hogy el kell hagyni a környéket, és azóta itt vagyunk az utcán. Nem tudom, hogyan jutunk haza” – mondta a fiatalember.
A portál újságírója arról számolt be, hogy kint a készenléti rendőrség emberei terelték a tömegközlekedés felé az embereket, viszont egy ideig a helyi vasút sem járt, mert gyanús csomagot találtak az állomáson.
Negyedszer hirdettek Franciaországban rendkívüli állapotot
A Le Monde által készített összefoglaló ismerteti, hogy az 1955-ben született törvény alapján az akkor még nem független Algériában hirdettek ki rendkívüli állapotot, de a Francia Köztársaság területén csak három alkalommal, 1958-ban, Charles de Gaulle hatalomba való visszatérését követően, az 1961-es algíri puccskísérletet alkalmával, valamint a 2005-ös zavargások idején rendelte el a miniszterek tanácsa a rendkívüli állapot kihirdetését.
A lap ismerteti, hogy a törvény szerint a kabinet akkor dönthet ennek elrendeléséről ha a közrendet súlyosan fenyegető világos és nyilvánvaló veszélyhelyzet áll elő, vagy olyan események következnek be, melyek természetüknél és súlyuknál fogva katasztrófahelyzetet idézhetnek elő.
Rendkívüli állapot idején a megyei elöljárók forgalomkorlátozást és kijárási tilalmat is elrendelhetnek, úgynevezett védelmi övezeteket jelölhetnek ki, ahol korlátozható az állampolgárok tartózkodása és belépése, és kitilthatják a megyék területéről mindazokat, akik bármilyen formában akadályozzák a hatóságok munkáját.
A belügyminiszter és a megyei elöljáró is elrendelheti az előadótermek, bármilyen gyülekezőhely és minden olyan intézmény ideiglenes bezárását, ahol italt mérnek. A hatóságok korlátozhatják a gyülekezési szabadságot, mert minden olyan összejövetelt feloszlathatnak, amelynek célja a provokáció vagy a közrend megzavarása. Mindemellett rendkívüli állapotot elrendelő kormányhatározat vagy jogszabály arra is felhatalmazhatja a francia hatóságokat, hogy mind éjjel, mind nappal házkutatásokat végezzenek, és arra is jogot kaphatnak, hogy a sajtó egésze fölött átvegyék az ellenőrzést. A francia elnök bejelentése alapján ez utóbbira a hatóságok egyelőre nem kaptak felhatalmazást a rendkívüli állapotot kihirdető rendelet értelmében, de Párizs környékén házkutatások elrendelésére engedélyt kaptak.
MTI, Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS