A francia lapok üdvözölték szombaton a biztonsági erők professzionalizmusát és hidegvérét, amellyel véget vetettek az elmúlt három nap 17 áldozattal járó terrortámadásainak, ugyanakkor a tragédia okaira keresték a választ.
A konzervatív Le Figaro úgy vélte, hogy a szerencsés kimenetellel “nem ért véget a fanatikusok hazánk ellen indított háborúja, (…) az iszlamisták Allah Akbar kiáltással le akarják hazánkat gyilkolni”. A lap szerint a három dzsihadistának nem lett volna szabad olyan helyzetbe kerülnie, hogy terrorizálja egész Franciaországot.
“Régóta megfigyelés alatt álltak, ismerték egymást, ellentétben azzal, amit a legelején mondtak nekünk (a hatóságok). Mindháromnak hosszú bűnügyi előélete volt, jártak a dzsihád földjén, valamikor együtt terveztek romboló projekteket” – emlékezetett Yves Thréard.
“Elfeledtették magukat (a hatóságokkal) egy időre, azt hihettük, hogy jó útra tértek? Éppen azért, hogy a legrosszabbat készítsék elő” – tette hozzá.
Az írás arra hívta fel a figyelmet, hogy a támadók “nem magányos farkasok hálózat és mozgalom nélkül”.
“Mindannyiuknak olyan múltja volt, amely nem kerülhette volna el a titkosszolgálatok és az igazságszolgáltatás figyelmét” – hangsúlyozta a lap.
A baloldali Libération szerint Franciaország “új szakaszba lépett a dzsihadista gyilkosok elleni harcban”, miután “nem külföldről irányított gyilkosok csaptak le, mint az 1980-1990-es években egy többé-kevésbé távoli, iráni vagy algériai iszlám cél nevében”.
“A gyilkosok Franciaország gyermekei. Az iraki és szíriai akciókhoz köthető aktivisták képezték, robotizálták őket. De itt születtek, itt nőttek fel, itt lettek fanatikusok, a Charlie Hebdóra csaptak le, a francia élethez kapcsolódó bűntényt követtek el” – hangsúlyozta a lap.
Laurent Joffrin írása szerint ez az új fenyegetettség “egyre erősebb, szervezettebb, határozottabb, sokoldalúbb rendőri és titkosszolgálati választ igényel. (…) Ha arra gondolunk, hogy több mint ezer dzsihadista fiatalt kísértett meg a szíriai és iraki háború, vagy már csatlakoztak is hozzá, azt látjuk, hogy a fenyegetettség kezelése megerősítést igényel”.
A regionális lapok hasonló megállapításra jutottak. A L,Alsace szerint “többé nem lehet azt mondani, hogy ezek lúzer, meg nem értett vagy szerencsétlenül megbélyegzett gyerekek. Ezek az iszlamizmus katonái.” A Dernieres Nouvelles d,Alsace szerint “ezeket a barbár tetteket egy áttéteket lassan terjesztő rákbetegséghez hasonlítható belső ellenség követte el”.
MTI / Fotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS