Halódik a Négy Tigris kínai piac a Józsefvárosban, miközben a Kőbányai út túloldalán, a volt Ganz-gyár területén valóságos kínai áruelosztó központ épült ki. A két vásártérben azonban közös, hogy hamisított termék itt is, ott is gyakran megfordul a polcokon. A Magyar Nemzet riportjából kiderül, hogy a pénzügyőrök munkája rendkívül nehéz: nemcsak az árusokkal, de a piacok tulajdonosaival is meg kell küzdeniük. Előfordult, hogy karddal támadtak rájuk, mert lefoglalták egy kereskedő készletét, s az is árulkodó, hogy amint megjelennek, az összes bolt rolója villámgyorsan lezárul előttük.
Az árucikkek legnagyobb része Kínából érkezik hajón, a konténereket Hamburg kikötőjében rakják ki. A német városba óriási mennyiségű áru jön, ám a vámfizetés után a megrakodott teherautók már szabadon mozognak az unió területén; a kamionok Szlovákián keresztül jutnak Magyarországra, annak is a szívébe, a Kőbányai úti volt Ganz gyár területére.
Itt valaha ötezer ember dolgozott, a gyár bezárását követően hatalmas szerelőcsarnokok maradtak üresen, amelyeket az élelmes – jobbára kínai – árusok válaszfalakkal tagoltak (és tagolnak folyamatosan) kisebb boltokra. – Ma már lényegében itt bonyolódik le a nagykereskedelmi forgalom, nemcsak Magyarország, de a Kárpát-medence egy részét beleértve is – tudta meg a Magyar Nemzet Bazsó Gábortól, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Főigazgatóságának főosztályvezetőjétől.
A NAV járőrei szinte mindennap kilátogatnak a józsefvárosi piacokra, de erőfeszítésük sziszifuszinak tűnik: amint befordulnak a Kőbányai útra, szinte azonnal elpakolnak a hamis árut kínáló kereskedők.
– A nagy cégek nincsenek kapcsolatban a kínai árusokkal, legalábbis eddig nem találkoztunk ilyen példával. Dupla falú konténerrel vagy oda bezárt varrónőkkel, akik éppen az ismert sportszergyártó pipajelét varrják pólókra, viszont igen – ecseteli a ránk váró állapotokat Bazsó Gábor.
A teljes riportot a Magyar Nemzet keddi számában olvashatja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS