Donald Trump amerikai elnök bejelentette kedden, a Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel tartott szingapúri csúcstalálkozó végén, hogy megállapodásuk alapján “nagyon gyorsan megkezdődik” az atommentesítési folyamat Észak-Koreában. Közben az is kiderült mi szerepel abban a titokzatos dokumentumban, amit Trump “átfogónak” nevezett, de egyebet nem árult el.
A történelmi jelentőségű szingapúri csúcstalálkozó után Trump és Kim közös dokumentumot írt alá. Az Index szerint ebben akövetkező áll:
- Az Egyesült Államok és a KNDK (Koreai Népi Demokratikus Köztársaság) elkötelezi magát, hogy új kapcsolatokat alakít ki a két ország népeinek békére és prosperitásra törekvésével összhangban.
- Az Egyesült Államok és a KNDK közös erőfeszítéseket tesz, hogy a tartós és stabil béke rendszerét alakítsák ki a Koreai-félszigeten.
- Megerősítve a 2018. április 27-én aláírt Panmindzson Deklarációt, a KNDK elkötelezi magát, hogy a Koreai-félsziget teljes atommentesítésén fog dolgozni.
- Az Egyesült Államok és a KNDK elkötelezi magát a hadifoglyok és a hadszíntéren eltűnt katonák maradványainak hazaszállítására. (Ez az 1950-53-as koreai háborúra vonatkozik.)
A dokumentumot Trump “meglehetősen átfogónak” nevezte, de mást nem mondott róla. Az észak-koreai vezető a maga részéről az aláíráskor azt mondta, “a világ jelentős változást fog tapasztalni”, ő és Trump úgy döntött, hogy “maguk mögött hagyják a múltat”.
Az amerikai elnök még annyit mondott, hogy “nagyon sokszor fog még találkozni” Kimmel, és – mint fogalmazott – teljesen biztos, hogy meghívja őt a washingtoni Fehér Házba. Trump “nagyon tehetséges embernek” nevezte Kimet, “aki nagyon szereti a hazáját”. Kijelentette, hogy “nagyon különleges kötelék” jött létre közte és Kim között, és az Egyesült Államok kapcsolata Észak-Koreával az eddigiekhez képes nagyon más lesz.
Ez nagyon erős benyomást tesz az emberekre, nagyon boldogok lesznek, és mi orvosolni fogjuk a világ egy nagyon veszélyes problémáját
– tette hozzá Trump.
Egyikük sem bocsátkozott részletekbe arról, hogy milyen eredményeket értek el a csúcstalálkozójukon, a sajtótájékoztatójuk is nagyon szűkszavú volt. Helyszíni jelentések szerint Kim Dzsong Un és kísérete már elhagyta a tárgyalás helyszínét, és visszarepül Phenjanba, de Trump még tartani fog egy sajtótájékoztatót Szingapúrban.
Hírügynökségek már eleve áttörésnek tartják, hogy létrejött az első, és ezért történelminek mondható amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó, amely egy diplomáciai folyamatnak csak a kezdetét jelenti. A Reuters szerint ez tartós változást hozhat az északkelet-ázsiai térség biztonsági helyzetében, ugyanúgy, ahogy Richard Nixon néhai amerikai elnök 1972-es pekingi látogatása is átalakuláshoz vezetett Kínában.
MTI, Index, Reuters; Fotó: asiaone.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS