Az ukrán válságról szóló minszki tárgyalások második napján Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy elfogadott egy megállapodást, amely szerint február 15-től tűzszünet lép életbe Ukrajnában. Azt is mondta, hogy megállapodás született a nehéztüzérség kelet-ukrajnai kivonásáról is.
A kelet-ukrajnai szakadárok vezetői viszont elutasították a Minszkben kidolgozott tűzszüneti megállapodás aláírását – orosz hírügynökségi jelentések szerint. A Reuters szerint a szeparatisták azt követelik, hogy az ukrán erők adják fel pozícióikat a harcok által sújtott Debalcevénél.
A tűzszünetről szóló dokumentumot több mint 13 órás tárgyalások után dolgozta ki az orosz, az ukrán és a francia államfő, valamint a német kancellár. A tárgyalások reggel egy kisebb szünet után folytatódtak. Az ukrán elnök szerint Moszkva elfogadhatatlan feltételeket támaszt – az ukrán delegáció tagjai drámainak, és az idegek harcának nevezték a maratoni egyeztetéseket.
A minszki találkozó célja, hogy véget vessenek a már több mint ötezer áldozatot követelő vérontásnak az ukrán kormányerők, valamint az Oroszország által támogatott kormányellenes szakadárok között.
Eközben 17,5 milliárd dolláros pénzügyi csomagról állapodott meg az ukrán kormány és a Nemzetközi Valutaalap – jelentette be Christine Lagarde. Az IMF vezérigazgatója szerint a program négy évre szól. A megállapodás keretében az ukrán kormány tovább emeli az energiaárakat, hogy ezzel is csökkentse az állami kiadásokat. Az áremelés ellensúlyozására erősítik a szociális hálót a legszegényebb rétegek esetében. Kijev vállalta azt is, hogy korrupcióellenes intézkedéseket léptet életbe, és átszervezi a bankokat. A mostani megállapodás egy negyven milliárd dolláros pénzügyi csomag része.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS