Erőszak-botrány ide vagy oda, nem számít a csúfos választási kudarc és a történelmi vereség sem, a Jobbik romjain tovább pöffeszkedhet a párt tisztújító kongresszusának döntése értelmében Jakab Péter. Az elnökhelyettes a választáson egyéniben elbukó Potocskáné Kőrösi Anita lett, aki a kampányban háborús uszítóként híresült el.
A Jobbik szombati tisztújító kongresszusán a 245 küldött közül 243-an szavaztak érvényesen, Jakab a szavazatok 71,4 százalékát szerezte meg. Kihívója, Stummer János ezzel szemben csupán a szavazatok 27,8 százalékát szerezte meg. A kongresszus az alelnökök megválasztásával folytatódott. Eszerint
- az elnökhelyettes Potocskáné Kőrösi Anita lett, aki a voksok 88 százalékát gyűjtötte be, aki a kampányban háborús uszítóként híresült el;
- a szavazatok 90,67 százalékával az országos választmány elnöke Szabó Gábor;
- az alelnökök Ander Balázs (a szavazatok 87,3 százalékával), Z. Kárpát Dániel (a szavazatok 63,5 százalékával), Lukács László György (a szavazatok 57,2 százalékával), Dudás Róbert (a szavazatok 55 százalékával), Kvárik Anita (a szavazatok 50,4 százalékával), Magyar Zoltán (a szavazatok 49,6 százalékával).
A Jobbik kongresszusán a küldöttek többsége nemet mondott arra az ajánlatra, amit elnökjelöltként ajánlottam számukra: az önálló, nemzeti alapokon nyugvó politizálásra, az új szövetségi politikára és a szervezeti reformra
– így reagált a Magyar Hang megkeresésére Stummer János, miután alulmaradt Jakab Péterrel szemben. A politikus annyit tett még hozzá, hogy a többség döntését természetesen tiszteletben tartja, a politikai pályája folytatásáról pedig a későbbiekben fog dönteni.
Stummer az előző ciklusban az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát vezethette, mivel akkor a Jobbiké volt a legnagyobb ellenzéki frakció. A tavaly nyári ellenzéki előválasztáson a békéscsabai központú választókerületben ő lett a közös ellenzéki jelölt, ám április 3-án kikapott a fideszes Herczeg Tamástól.
https://www.facebook.com/JobbikMagyarorszagertMozgalom/posts/547571050065571
Jakab karrierje a miskolci közgyűlésben indult, majd 2018-ban került be az Országgyűlésbe. Botrányos felszólalásaival igyekezett felhívni magára a figyelmet, ami a Vona Gábor távozását követő zavaros időket követően eredményre vezetett. 2019 januárjában a párt frakcióvezető-helyettese, majd Gyöngyösi Márton európai parlamenti képviselővé választása után a Jobbik frakcióvezetője lett. Miután Sneider Tamás nem indult újra az elnöki posztért 2019-ben, Jakab bejelentkezett, viszont csak azzal a feltétellel vállalta volna az elnökséget, ha mandátuma a 2022-es választások után jár le. Ezt először nem fogadta el az országos választmány, és elhalasztották a tisztújítást. 2020 januárjában aztán már teljesítették Jakab kívánságát, és küldöttek az egyedüli jelöltként induló miskolci politikust végül 87,8 százalékban támogatták.
Elnöksége első pár hónapja meglehetősen viharosan telt, sorra távoztak a pártból a vele egyet nem értő képviselők: 2020 tavaszán kilépett a Jobbik-frakcióból Bana Tibor, Bencsik János, Sneider Tamás és Varga-Damm Andrea is. Végül a magát a baloldali előválasztáson is megmérető Jakab az utóbbi egy évben csúfos kudarcokat halmozott egymás után.
Forrás: infostart.hu, Telex; Fotó: a Jobbik Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS