2017 nyara óta most a legalacsonyabb a Fidesz támogatottsága, miközben az MSZP és a Jobbik az elmúlt tíz hónap legjobb eredményét hozza a biztos szavazók körében – ez derül ki a Republikon Intézet közvélemény-kutatásából, amelyet az intézet médiapartnereként a 24.hu közölt. Csakhogy a Republikon adata – alighanem politikai célzattal – sántít, hiszen a Fidesznek most mért állítólag rossz adat a legtöbb kutató szerint a párt valós, hosszú ideje alig változó támogatottsága.
A 24.hu természetesen a hódmezővásárhelyi fiaskó országos kivetüléseként értelmezi, hogy a Republikon szerint nem csupán helyi jelenségről van szó, ugyanis miután
decemberről januárra négy százalékpontot csökkent a Fidesz-KDNP támogatottsága, az ellenzéki befolyás alatt működő intézet adatai szerint februárban újabb 5 százalékpontot veszített a kormánypárt.
Jelenleg a Republikon mérései szerint a Fidesz 48 százalékon áll a biztos szavazók között – ez (bár továbbra is masszív támogatottságot jelez) a legkevesebb 2017 nyara óta, júniusban mért az intézet legutóbb 50 százalék alatti értéket. Tavaly év végén egy fél évig tartó, folyamatos növekedési szakasz ért véget, ráadásul úgy, hogy 2018 elején, két hónap alatt esett 9 százalékpontot a Fidesz népszerűsége. Ezzel párhuzamosan az ellenzéki pártok összeszedték magukat, a Momentum és az Együtt kivételével mindannyian erősödtek.
A leglátványosabban az MSZP-Párbeszéd-Liberálisok pártszövetség erősödött, amelynek tábora januárhoz képest újabb 3 százalékpontot gyarapodott, és most 17 százalékon áll, míg a Jobbik egy százalékpontos növekedéssel 19 százalékon. Az LMP és a Demokratikus Koalíció továbbra is fej fej mellett egyensúlyozik a parlamenti küszöb környékén, de mindkét párt javított 1-1 százalékpontot januárhoz képest.
A teljes népesség körében a Fidesz 3 százalékpontos csökkenéssel 29 százalékra csúszott vissza, a Jobbik most 12, az MSZP-Párbeszéd-MLP 11 százalékon áll, az LMP és a DK 3-3 százalékon, míg a bizonytalanok aránya továbbra is 39 százalék.
Érdemes megjegyezni, hogy a közvélemény-kutatás adatfelvétele február 9. és 22. között volt, vagyis még a hódmezővásárhelyi választás előtt történt meg.
24.hu; Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS