A Fidesz-KDNP kormányt hibáztatja a devizahitelesek gondjaiért a DK, amelynek politikusai egykor az MSZP színeiben a magyar emberekre szabadították a tömegeket becsapó, és kisemmiző bankokat – derült ki az Országgyűlés keddi vitanapján. Rétvári Bence, az Emmi államtitkára szerint a baloldali pártok az Orbán-kormány sikeres otthonteremtési programja miatt vannak bosszús hangulatban. Elszegényedő önkormányzatokról mesélt az MSZP-s Szabó Sándor, akit Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium államtitkára emlékeztetett arra a tényre, hogy az érintett települések valóban csődbe kerültek, csak nem most, hanem 2010-ben, a szocialisták kormányzása idején, ezért a jobboldali kormány átvállalta az adósságaikat. Az erőszakmentességet, és a világbéke eljövetelét követelte a jelenlegi kabinettől a Párbeszéd képviseletében Tordai Bence, akinek amúgy semmilyen fenntartása nincs azok barátságával, akik 2006 őszén a békés tömegbe lövettek. Lemaradt a pedagógusok ötven százalékos béremelésének híréről, és a jövőre az oktatásba invesztálandó több, mint hatszázmilliárd forintról a jobbikos Ander Balázs, akit Rétvári Bence emlékeztetett a már rég bejelentett intézkedésekre.
Székely Sándor (DK) az Országgyűlésben azt mondta, a kormány 2010 óta küzd a devizahitelesek problémáival, a gazdag családokat kimentette, az alsó középosztályt és a szegényeket viszont otthagyta a bankok áldozatainak. Szerinte a kormány cinikus módon a választások végéig meghosszabbította a kilakoltatási moratóriumot, azóta viszont – mintha be akarná hozni a lemaradást – naponta húsz családot lakoltatnak ki. Közölte, országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be egy eseti bizottság létrehozására, illetve a kilakoltatási moratórium bevezetésére. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára azt mondta, hiányolta a képviselő bocsánatkérését azért, mert a szocialista kormányok politikai bosszút akartak állni az első Orbán-kormány sikeres otthonteremtési programja miatt, ezért devizahitelekbe hajszolták az embereket. A szocialista kormányok alatt százszorosára emelkedett a devizahitelek mértéke, mégsem tettek ez ellen semmit – közölte. Az államtitkár visszautasította, hogy csak a gazdag családoknak segített a Fidesz-KDNP-kormány, mondván, minden családnak segítettek. Az intézkedések között említette a többi között a devizahitelezés megtiltását, a végtörlesztés lehetővé tételét, az árfolyamgátat, a forintosítást.
Megmentené a csődtől az önkormányzatokat az MSZP, ha már csődbe juttatta a településeket
Szabó Sándor (MSZP) közölte, 2012-ben a Fidesz-kormány jelentősen megváltoztatta az önkormányzati törvényt, csorbítva ezzel a települések önállóságát. Számos területen központosították a feladatokat, de több forrást vettek el, mint amennyi feladatot átvállalt az állam – mondta. A politikus kifogásolta a szociális ellátásokra fordítható források csökkenését, az oktatás és a hulladékgazdálkodás helyzetét. Úgy értékelte, hogy a központosítás kevés eredménnyel jár, a feladatokat vissza kell adni a helyi közösségeknek. A forrásmegosztás méltányos, igazságos újragondolására van szükség – tette hozzá. Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára szerint 2010-re a csőd szélére jutottak az önkormányzatok, ezért a kormány átvállalta az adósságukat. Ismertetése szerint az új feladatfinanszírozással 2012-ben negyven-hatvanmilliárd forinttal maradt több a költségvetésben az adott feladatra, mint a korábbi években. Felhívta arra a figyelmet, hogy a szociális segélyek elbírálása az önkormányzatoknál maradt, a szükséges forrásokra pedig pályázhatnak. Az előző hulladékgazdálkodási rendszerben a profit a nagytelepüléseknek jutott, ez az igazságtalanság megszűnt – közölte.
A világbéke bevezetését követeli a kormánytól a Párbeszéd
Tordai Bence (Párbeszéd) az erőszakmentesség világnapján arról beszélt, hogy míg a Fidesz az erőszak kultúráját, addig a Párbeszéd az erőszakmentesség világát képviseli. Szerinte a Fidesz gazdasági erőszakot tett a magyar embereken a többi között akkor, amikor fenyegetéssel kicsalta a nyugdíjmegtakarításokat, amikor bevezette a világ legigazságtalanabb adórendszerét, az egykulcsos személyi jövedelemadót, amikor nem adta meg a nyugdíjasoknak a jogos nyugdíjemelést, amikor csökkentették a segélyeket. Elmondta, pártja olyan gazdasági berendezkedést támogat a szociális demokrácia kerületein belül, ahol csökkenek az egyenlőtlenségek és a kirívó igazságtalanságok. Az ellenzéki képviselő az alapjövedelem és az igazságos adórendszer mellett foglalt állást.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára – rögzítve azt, hogy az erőszak bármely formáját elutasítja –, azt mondta, nem ez a kormány volt az, amely a tömegbe lövetett vagy kordonnal vette körül a Parlamentet. Dömötör szerint ha igaz lenne, amit Tordai állít, akkor nem fordulhatna elő, hogy a magyar GDP 4,8 százalékkal nő, hetven százalékhoz közelít a foglalkoztatottság, 3,7 százalékra csökkent a munkanélküliség, és hogy 2010-hez képest több, mint hétszázezerrel dolgoznak többen. Hozzátette: a Párbeszéd az alapjövedelemmel visszahozná azt a korszakot, amikor jobban megérte segélyből élni, mint munkából. Emlékeztetett arra, hogy az ellenzéki párt a kampányban azt mondta, megszüntetné a családi adókedvezményt és ugyanezt tervezte a családi otthonteremtési kedvezménnyel is.
Lemaradt a pedagógusok béremelésének híréről a Jobbik
Ander Balázs, a Jobbik képviselője a közoktatás mélyrepülése miatt bírálta a kormányt, és azt kérdezte, mikor tesz azért a kabinet, hogy egy átlagos állami iskola is versenyképes alternatívát nyújtson. Szerinte a versenyképesség megvalósítása az alulfizetett, túlterhelt és a hatalom által megfélemlített pedagógusok erkölcsi és anyagi megbecsülése nélkül nem fog sikerülni. Ander Balázs azzal vádolta a kormányoldalt, hogy bort isznak és vizet prédikálnak, hiszen a kormánypárti tekintetes urak és a nagyságos asszonyok gond nélkül kimenthetik a gyerekeiket a közoktatásból az akár több milliós tandíjat követelő magániskolákba. Ander megjegyezte: ez alapesetben magánügy lenne, csakhogy a politikusok közszereplők, így iskolaválasztásukkal értékítéletet is mondanak a magyar iskola felett. Szerinte a kormánypárti politikusokhoz hasonlóan a NER nagyparazitái sem szívesen vegyülnek a korán kelő, keményen dolgozó, de vagyontalan átlagemberekkel, így az ilyen magániskolákba járó politikuscsemetéknek esélye sincs, hogy megismerjék a társadalmi rögvalóságot. Hangsúlyozta: a pedagógusok béremelése jövőre azt az összeget sem éri el, mint amekkora értéke van a magánrepülőnek, amivel a miniszterelnök focimeccsekre röpköd.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára úgy reagált: a felszólalás arról tanúskodik, hogy a Jobbik végtelenül lebecsüli a magyar pedagógusokat, és iszonyatosan lenézi a magyar embereket. Szerinte a Jobbiknak a választási vereség emiatt nem a választókon kell bosszút állnia, nem az embereket és a tanárokat kell lenéznie. Rétvári hangsúlyozta: az oktatásra fordított kiadások jövőre több, mint hatszázmilliárd forinttal emelkednek 2010-hez képest, a kormány emellett megbecsüli a tanárokat az ötvenszázalékos béremeléssel, és százhuszonhatmilliárd forintot fordítanak fejlesztésre is.
KDNP: A hajléktalanellátás az emberről szól
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője az októberben hatályba lépő, hajléktalanokat érintő jogszabályváltozásokkal kapcsolatban arról beszélt: a hajléktalanellátás nem rendészeti ügy elsősorban, hanem az emberről szól. Ugyanakkor az emberi méltóságot nemcsak a hajléktalanok részére, hanem a közterületeket használók számára is érvényesíteni kell. Harrach elmondta: a hajléktalanellátó rendszer felkészült a téli időszakra, az éjszakai és a nappali helyek megfelelő számban állnak rendelkezésre, de a rendszert bizonyos területeken, így például az egészségügyi ellátás terén fejleszteni kell és több szociális munkásra van szükség. A KDNP-s politikus köszönetet mondott a rendszer dolgozóinak. Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára azt mondta: az állam által biztosított rendszer eddig is mindenkit ellátott, és a jövőben is ellát, aki oda fordul. Rétvári közölte: jelenleg csaknem tízezer szálláshely áll rendelkezésre, krízisidőben pedig további ezerhatszáz férőhelyet tudnak biztosítani.
Fidesz: Magyarország soha nem adja fel a határvédelem jogát
Hubay György, a Fidesz képviselője arról beszélt: Magyarország hosszú és küzdelmes utat járt be, amíg képessé vált arra, hogy megvédje a magyar és a schengeni határokat az ide érkező illegális bevándorlók tízezreitől. Szerinte emiatt számos kritika érte hazánkat, azonban a csata még nem dőlt el, újabb mérkőzést kell megvívni, és májusban meg kell változtatni az európai politikát. Hangsúlyozta: az Európai Parlamentben és az Európai Bizottságban elsöprő többségben vannak a bevándorlást támogatók, holott az európai emberek ezzel a folyamattal nem értenek egyet. Bírálta az európai uniós migrációs biztos ENSZ-ben tett nyilatkozatát és kijelentette: Magyarország sosem fogja feladni határvédelmi jogát, hiszen a magyarok többször döntöttek arról, hogy az országba nem lehet bevándorlókat beengedni, mert a migráció rossz dolog. Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára hangsúlyozta: a magyar kormány élen jár a 2015 óta tartó európai migrációs válság kezelésében, fizikai és jogi határzárat hozott létre, ezzel szemben Brüsszel és az EU intézményei nem támogatják a tagállamok ezen erőfeszítéseit. Brüsszel folyamatosan nyomást gyakorol, és arra törekszik, hogy a migrációval kapcsolatos hatásköröket elvegyék a tagállamoktól – tette hozzá az államtitkár, aki közölte: a magyar kormány megvédi az ország szuverenitását és kiáll a migrációkritikus álláspontja mellett, akkor is, ha ez nem tetszik Brüsszelnek és az Európai Parlament többségének.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS