Előremutató kompromisszum született Brüsszelben, a magyar tudományos közösség számára fontos programokhoz kivétel nélkül sikerült többletforrásokat kiharcolni – mondta Gyürk András, az Európai Parlament Ipar, kutatás- és energiaügyi szakbizottságának (ITRE) fideszes tagja. A képviselő minderről annak kapcsán beszélt, hogy lezárultak az Európai Horizont kutatás-fejlesztési és innovációs keretprogrammal kapcsolatos egyeztetések az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa között. Gyürk András úgy fogalmazott: a 2021 és 2027 közötti Többéves Pénzügyi Keretről, illetve a Next Generation EU eszközről szóló történelmi magyar sikert hozó megállapodás után ismét olyan döntés született, melynek értelmében a világ legtőkeerősebb, közpénzből finanszírozott kutatási programja indulhat el.
Összesen 95 milliárd eurós költségvetéssel kezdheti meg működését az Európai Unió kutatás-fejlesztési és innovációs keretprogramja, az Európai Horizont. Gyürk András EP-képviselő mindezzel kapcsolatban közleményt adott ki, melyben jelezte, hogy 2021. január elsejétől indul az a program, melynek létrejöttét majdnem két éves intenzív munka előzte meg az Európai Parlament Ipar, kutatás- és energiaügyi (ITRE) szakbizottságában. Szavai szerint a tárgyalások nagy magyar sikert hoztak.
A magyar tudományos közösség kiállásának, illetve a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegáció erőfeszítéseinek is köszönhetően jelentős eredményeket tudtunk elérni. A Magyarország számára fontos kutatás-fejlesztési és innovációs alprogramok mindegyikénél sikerült többletforrásokat szerezni a júliusi előzetes megállapodáshoz képest. Többek között az Európai Kutatási Tanács egy milliárd euróval nagyobb költségvetésből gazdálkodhat, míg a budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) költségvetési kerete mintegy 240 millió euróval fog nőni
– mutatott rá a néppárti politikus.
A megállapodás a magyar tudományos közösség győzelme is a „fukar” tagállamok elképzeléseivel szemben. Meggyőződésem, hogy a kiharcolt többletforrások növelik Magyarország és az Európai Unió képességeit abban, hogy sikeresen tudjon szembenézni korunk nagy kihívásaival, valamint javítják a magyar kutatók és tudósok munkakörülményeit és erősítik a jövőképüket. Örömteli, hogy ilyen komoly eredményeket sikerült közös munkával elérni”
– fogalmazott Gyürk András a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS