Folyamatosan hívjuk az összes kollégánkat, egyelőre úgy tűnik, senki nem volt a merényletek közelében, de a magyar néppárti delegáció munkatársai közül többen a reptéren, vagy a reggeli, biztonságban landoló járaton voltak – mondta a PestiSrácok.hu-nak Gyürk András, az Európai Parlament néppárti magyar delegációjának vezetője, a Fidesz stratégiai igazgatója. Ő maga pillanatnyilag a parlament épületében tartózkodik, mobiltelefonon nem elérhető, a rendszer összeomlása miatt. Kérdésünkre kijelentette azt is: “Nem tudom, mi kell még ahhoz, hogy megváltozzon az uniós vezetők a valóságtól teljesen elrugaszkodott hozzáállása, miszerint a terrorizmusnak és a migrációnak nincs köze egymáshoz.”
– Egyelőre ellentétes információkat kapunk, hogy mit tegyenek a delegáció munkatársai. Az biztos, hogy amint lehetséges, hazaindulunk, ám a metró- és vasúti hálózatot lezárták. Az üléseket sorra törlik a parlamentben – érzékeltette a terrortámadás után kialakult helyzetet. – Naponta használjuk a Maelbeek metróállomást, ahol a második robbantás történt, az Európai Parlamentbe érkezők többsége itt száll ki – mondta Gyürk. Felvetésünkre, hogy ebből lehet-e azt a következtetést levonni, hogy a terroristák az Európai Uniónak akartak üzenni, az EP képviselőit megfélemlíteni, azt válaszolta: néhány nap múlva remélhetőleg többet tudunk az indítékokról, de kétségtelenül lehet így értelmezni a terrorcselekményt. – A novemberi merényletek óta nyilvánvaló volt, hogy Brüsszel nem biztonságos, és azt is éreztük, hogy nem sikerült helyreállítani a korábbi nyugalmat – tette hozzá.
– Megváltozhat-e Európai Unió irányítóinak és hangadóinak álláspontja az ellenőrizetlen migráció feltétel nélküli támogatásáról azután, hogy a jelek szerint nekik is szól a terroristák üzenete? – tettük fel a kérdést Gyürk Andrásnak. Azt mondta: Nem tudom, mi kell ahhoz, hogy megváltozzon ez a valóságtól teljesen elrugaszkodott uniós hozzáállás, de elképzelhető, hogy a néhány száz méterre elkövetett terrortámadás eléri az ingerküszöbüket. Egészen a legutóbbi időkig a többségi álláspont az volt itt az EP-ben, hogy a migrációnak és a terrorizmusnak semmi köze nincs egymáshoz, dacára annak, hogy ezt a vélekedést folyamatosan megcáfolta az élet, például legutóbb, amikor egészen nyilvánvalóvá vált, hogy Salah Abdeslam a párizsi merényletek Brüsszelben élő főterroristája többször is megjárta a migrációs útvonalat és segítőtársait is ezen keresztül, a budapesti Keleti pályaudvart érintve csempészte be.
Ha teljes fordulat nem is érhető el egyelőre Brüsszel liberális bevándorláspolitikájában, a drámai események után legalább oda eljuthatunk-e, hogy az unió vezetői képesek lesznek különbséget tenni a migránsok befogadásának kérdése és a határok ellenőrizetlen kitárásáról szóló vita között? – fűztük tovább, mire a néppárti delegációvezető kifejtette: a Fidesznek itt az Európai Parlamentben is kezdettől fogva az volt az álláspontja, hogy ellenőrizetlenül senkit nem lehet beengedni, ám hiába kongattuk a vészharangot, egymillió ember áramlott be Európába, Magyarországot leszámítva gyakorlatilag bármiféle kontroll nélkül.
Vezető fotó: Fidesz/EPP-delegáció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS