A törvény értelmében, ha Czeglédy Csaba hivatalosan is képviselőjelölt lesz, már a jelöltté válás pillanatától mentelmi jog illeti meg, így szabadon távozhat a börtönből – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak ifjabb Lomnici Zoltán. Az alkotmányjogász hozzátette: a mentelmi jog természetesen a jelöltek esetében ugyanúgy felfüggeszthető, de amíg a bíróság ismét döntést hoz a kényszerintézkedés elrendeléséről, a milliárdos adócsalással gyanúsított politikus szabadlábon maradhat.
Ahogy arról elsőkét beszámoltunk, Czeglédy Csaba úgy döntött, hogy függetlenként megméretteti magát a tavaszi országgyűlési képviselőválasztáson. Szombat reggel óta már hirdeti is magát a hozzá köthető nyugat.hu hírportálon.
A hatályos törvények szerint annak, hogy Czeglédy induljon a választáson, nem lehet akadálya, hiszen ügyében jogerős ítélet még nem született. A képviselőjelöltté válás feltétele, hogy a jelölt 500 támogató aláírást gyűjtsön össze. Ezt az aláírásgyűjtést Mécs Imre és köre, köztük Czeglédy Péter, a szocialisták ügyvédjének testvére kezdni meg a hétfői napon, Szombathelyen.
A ma kirobbant üggyel kapcsolatban megkérdeztük ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogászt, aki hangsúlyozta, mentelmi joggal rendelkező személyek ellen új büntetőeljárás nem kezdeményezhető, a már folyamatban lévő büntetőeljárás és a kényszerintézkedés pedig a törvény alapján megszűnik:
Amikor valaki igazolt képviselőjelölt lesz, jogszabály alapján mentelmi jogot kap. A mentelmi jog felfüggesztését képviselőjelölt esetében a bíróság a Nemzeti Választási Bizottságtól kérheti. A határozat meghozatalára az NVB-nek nyolc napja van. A mentelmi jog felfüggesztése után, ha az ügyészség úgy látja, hogy továbbra is fennállnak az előzetes letartóztatás okai, a kényszerintézkedést újra indítványoznia kell a bíróság előtt
– hangsúlyozta az alkotmányjogász.
Megkérdeztük Lomnici Zoltán, jól értjük-e, hogy gyakorlatilag arról van szó, ha Czeglédy Csaba aláírásgyűjtő ívét legalább 500-an aláírják, egyszerűen kisétál a börtön kapuján és még ha azonnal fel is függesztik a mentelmi jogát, jó egy hétig szabadon mozoghat. Az Országgyűlésről szóló 2012-es törvény így fogalmaz – mondta Lomnici. Hozzátette, általánosságban a kényszerintézkedés megszűnése után egy mentelmi joggal rendelkező személy – annak felfüggesztéséig – bármit megtehet, ad absurdum a kényszerintézkedés egyik okaként rendszerint megjelölt szökés, elrejtőzés veszélye is felmerülhet esetében.
Ha belegondolunk, hogy Czeglédy eddig is azt harsogta, és saját magáról szóló politikai ajánlásában is többszörösen ismételgeti, hogy “politikai üldözött” és a kormány mint ellenfelét tartja börtönben, joggal merül fel, hogy esetleg megpróbál menedékjogért folyamodni. Az alkotmányjogász erre a felvetésünkre azt mondta, végül is Carles Puigdemont katalán elnök is kérvényezett politikai menedékjogot Belgiumban, bár őt nem gyanúsították több mint hatmilliárd forint vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás elkövetésével. Ha ez mégis megtörténne, úgy a döntés azon az államon múlik, ahova politikai menedékjogért folyamodtak. Bár a történet ebbéli folytatása meglehetősen abszurdnak tűnik– hangsúlyozta az alkotmányjogász. Ifjabb Lomnici Zoltán azt is megjegyezte, hogy nem ez az első eset, hogy a baloldal morálisan megkérdőjelezhető módon száll ringbe országgyűlési vagy önkormányzati választáson. Ha a hatalomról van szó, nincs szó náluk erkölcsi dilemmáról – mondta.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS