Másfél évtizedre szóló egészségügyi reformot hirdetett a konzervatív brit kormány, amiből csak egyvalami hiányzik: az orvosok és ápolók anyagi és erkölcsi megbecsülése – írja a Világgazdaság. A portál cikke kapcsán pedig joggal tehető fel a kérdés, hogy ha nyugaton elvileg sokkal jobban működik az egészségügyi rendszer, mégis miért hallunk ilyen áldatlan állapotokról?
Nagyszabású tervet vázolt fel a brit kormányzat az egészségügyet sújtó krónikus szakemberhiány kezelésére. Eszerint az orvosi képzést egy évvel lerövidíthetik és több ezerrel növelhetik a felvett diákok számát. Mindez sokat segít, de Steve Barclay egészségügyi miniszter szerint csak évek múlva lesz komolyabb látszatja, az előnyökre tehát várni kell.
ROSSZ MUNKAKÖRÜLMÉNYEK
Az Országos Egészségügyi Szolgálat (National Health Service, NHS) vezetői történelmi jelentőségű előrelépésről beszélnek a több mint egy éve kész, de folyvást halogatott terv végrehajtása kapcsán, míg a terv bírálói szerint az NHS-nél uralkodó rossz munkakörülmények miatt a kedvező hatásoknak nyoma sem lesz.
NŐVÉRSZTRÁJKOK
Az NHS-nél december óta több nővérsztrájk volt, az orvosokkal pedig máig nem tudtak dűlőre jutni az elfogadható javadalmazás kérdésében. Ráadásul a másfél évtizedre szóló terv a képzésen keresztül próbálja az érdekeltségi szintet magasabbra emelni, miközben a bérproblémák kezelésére nem nyújt gyógymódot.
GYORSABB KÉPZÉS?
Az orvosképzés lerövidítése nem megy egyik napról a másikra: a tananyagon variálni, tömöríteni kell, úgyhogy előbb lefolytatnak egy konzultációt az érintettekkel, hogy a ma ötéves képzési időszakot miként lehetne besűríteni. Valamit sürgősen tenni kell, hiszen az egészségügyi rendszerből jelenleg 110 ezren hiányoznak, minden 10 álláshelyből egy betöltetlen.
A tervhez készült modellszámítások szerint, ha nem történne semmilyen érdemi beavatkozás, akkor 2037-re 360 ezer betöltetlen állásról beszélhetnénk. A célok elérésének elősegítésére a kormány 2,4 milliárd fontot ígért a következő öt évre. Amanda Pritchard, az NHS vezérigazgatója azon lelkendezett, hogy nemzedékenként egyszer adódik lehetőség arra, hogy fenntartható alapokra helyezzék az egészségügy humánerőforrás-ellátását, és ez a pillanat most érkezett el.
Forrás: vg.hu; Fotó: MTI/EPA/Tolga Akmen
Facebook
Twitter
YouTube
RSS